Uppdrag

Överföringen av Aspis Livs försäkrade till Movestic är slutförd

13 december 2010

Sedan Finansinspektionen lämnat sitt godkännande till att Movestic (tidigare Moderna Försäkringar Liv) tar över samtliga försäkringstagare som fanns kvar i Aspis Liv har parterna idag slutfört överlåtelsen. Det betyder att de försäkrade som är sjuka nu får sina framtida försäkringsersättningar säkrade av Movestic.

Aspis Livs likvidator Peter Morawetz säger;
– Vi är enormt glada över att de sjuka personer som med all rätt har känt ovisshet om sina framtida försäkringsersättningar nu kan känna sig trygga . Vi har därmed slutfört det uppdrag som vi som likvidatorer i första hand har, nämligen att tillvarata de försäkrades intressen.
 
Movestics verkställande direktör Mikael Claesson säger:
– Det är mycket glädjande att presentera en slutlig uppgörelse avseende de försäkringstagare som hade pågående utbetalningar av sjukersättning från Aspis Liv. Uppgörelsen innebär att Movestic övertar betalningsansvaret för dessa utbetalningar. 

Aspis Livs koncession återkallades av Finansinspektionen i november 2009 efter att pengar försvunnit ur bolaget  Detta är en åtgärd som inte tidigare har vidtagits på den svenska försäkringsmarknaden. Aspis Liv försattes sedan i likvidation i februari 2010. Advokaterna Peter Morawetz och Robert Wikholm på Vinge fick uppdraget att vara likvidatorer i bolaget. Sedan dess har de arbetat intensivt med att rädda så mycket pengar som möjligt till försäkringstagarna i Aspis Liv. Helt nyligen har de lyckats få tillbaka så mycket pengar att det täcker de utfästelser som Aspis Liv har gentemot de försäkrade som är sjuka. Därmed övertar Movestic de resterande försäkringstagarna. Transaktionen har nu godkänts av Finansinspektionens och försäkringarna har denna dag övergått till Movestic.
 
För ytterligare information kontakta:
Aspis Liv
Peter Morawetz
Advokatfirman Vinge
Tel. 08 614 31 30 eller 070 714 31 30
peter.morawetz@vinge.se

Movestic
Mikael Claesson
Movestic Livförsäkring AB
Tel 08 120 39 201 eller 070 730 69 03
mikael.claesson@movestic.se 

Relaterat

Vinge biträder Latour vid aktieförsäljningar i ASSA ABLOY och Securitas om 2,5 miljarder SEK i vardera bolag

Vinge har biträtt Investmentaktiebolaget Latour (publ) i samband med försäljningen av delar av deras aktieinnehav i ASSA ABLOY och Securitas till ett totalt värde om 5 miljarder kronor.
27 maj 2026

Vinge biträder Hybridge Group vid förvärv av NESC

Hybridge Group och konsultföretaget NESC går samman. Genom samgåendet stärker Hybridge Group sitt erbjudande inom prefabricerade stomlösningar.
27 maj 2026

Vinge företräder Natur & Kultur i samband med förvärvet av Majema

Natur & Kultur har förvärvat 80 procent av aktierna i läromedelsförlaget Majema. Förvärvet är ett strategiskt och långsiktigt steg i Natur & Kulturs satsning på läromedel.
27 maj 2026