Uppdrag

Outokumpu - försäljning av Avesta Welding till Böhler-Uddeholm

7 september 2005

Böhler-Uddeholm AG, ett österrikiskt stålföretag, har tecknat avtal om förvärv av Avesta Welding AB, ett svenskt företag specialiserade på tillverkning av svetsprodukter, från Outukumpu Oyj, en finsk tillverkare av koppar, nickel och zink, för en ej offentlig köpesumma.

Vinge representerade Outokumpu Oyj. Ansvarig delägare var Jan Byström som biträddes av Jens Haneklint.

Relaterat

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB
24 april 2025

Vinge har företrätt Platzer Fastigheter

Platzer Fastigheter har sålt bostadsbyggrätter i området Södra Änggården i Göteborg till PEAB Bostad. Södra Änggården skall utvecklas av Platzer Fastigheter i samverkan med ett antal aktörer.
22 april 2025

Vinge biträder Biotage i samband med RWK Bidcos offentliga uppköpserbjudande

Den 22 april 2025 offentliggjorde RWK Bidco AB, ett nybildat bolag som indirekt är helägt av KKR-Fonder, ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Biotage AB att överlåta samtliga stamaktier i Biotage till RWK Bidco för 145 kronor kontant per stamaktie.
22 april 2025