Uppdrag

Öresundskraft AB förvärvar NVSH Energi AB

19 februari 2007

Öresundskraft AB har tecknat avtal om förvärv av samtliga aktier i NVSH Energi AB från Bjäre Kraft AB och Södra Hallands Kraftförening. Samtidigt såldes NVSH Energi AB:s aktieinnehav i Kraftaktörerna AB till Bjäre Kraft Energi AB, Södra Hallands Kraftförening och Ljungby Energi AB. NVSH Energi AB är ett elnätsföretag med verksamhet i nordvästra Skåne. Öresundskraft AB är ett expansivt energiföretag med säte i Helsingborg och verksamhet i hela Sverige och delar av Danmark.
 
Vinge agerade rådgivare till köparen och företräddes av Peter Abrahamsson och Lina Bergquist.

Relaterat

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026

Vinge har biträtt Scandic med nya kreditfaciliteter om 7,5 miljarder kronor

Vinge har företrätt Scandic Hotels Group AB (publ) i samband med ett kreditfacilitetsavtal om 7 500 000 000 SEK med ett syndikat av banker, arrangerad av DNB Carnegie Investment Bank AB och Nordea Bank Abp, filial i Sverige.
8 juli 2026

Vinge har biträtt Vitamin Well och dess majoritetsägare Cinven, Bridgepoint och grundarna vid Vitamin Wells samgående med EMPWR

Vinge har biträtt Vitamin Well och dess majoritetsägare Cinven, grundarna av Vitamin Well samt Bridgepoint i samband med Vitamin Wells förvärv av EMPWR Nutrition Group från majoritetssäljaren Waterland Private Equity Investments.
3 juli 2026