Uppdrag

Orango förvärvar Itero

8 januari 2018 M&A

Vinge företräder Orango i samband med förvärv av Itero. Genom förvärvet av Itero blir Orango den största och ledande Microsoft Dynamics NAV-partnern i Sverige med mer än 80 NAV-konsulter och en geografisk spridning på fyra orter.

Vinges team bestod av Johan Winnerblad, Andrea Ahlgren och Christina Odengran.
 

Relaterat

Vinge har biträtt Northmill Group AB i samband med dess emission av supplementärkapitalinstrument (T2)

Vinge har biträtt Northmill Group AB vid dess framgångsrika emission av T2-obligationer om 150 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 475 punkter.
11 september 2026

Vinge företräder IK Partners och Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik, ett bolag specialiserat inom kylteknik och kylservice i södra Sverige. Förvärvet stärker Francks Kylindustris position i södra Sverige och breddar koncernens erbjudande inom kylindustrin.
11 september 2026

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
10 september 2026