Uppdrag

Nordstjernan investerar i Mama Mia

20 december 2017 M&A

Vinge företräder Nordstjernan vid förvärv av majoriteten av aktierna i Barnmorskegruppen MAMA MIA Aktiebolag (”Mama Mia”), som tilläggsförvärv till Lideta Hälsovård.

Mama Mia bedriver mödra- och barnhälsovård via sju enheter i Stockholm och Malmö, samt primärvård via två enheter i Stockholm under varumärket To Care. Bolaget har vuxit snabbt de senaste åren och omsatte under föregående räkenskapsår strax under 200 MSEK med drygt 170 anställda.

Vinges team bestod av Johan Winnerblad, Kristina Ekberg, Samra Baytar, Josephine Andersson, Martin Boström, Frida Ställborn och Mikaela Lang.

Relaterat

Vinge biträder InArea vid ingående av kreditavtal om 450 miljoner SEK med SEB

InAreas nya kreditavtal består av ett term loan och en revolverande kreditfacilitet, vilka ersätter bolagets befintliga kreditfaciliteter. Kreditavtalet innehåller även en möjlighet att utöka låneramen med en s.k. incremental facility om upp till 200 miljoner SEK.
3 juni 2026

Vinge företräder Axcel i samband med investeringen i Sanviva

Vinge har företrätt det nordiska riskkapitalbolaget Axcel i samband med etableringen av Sanviva, ett nytt europeiskt distributionsnätverk för medicintekniska produkter.
3 juni 2026

Vinge företräder Platzer vid förvärv av logistikfastighet i Sörred Logistikpark

Vinge har företrätt Platzer vid förvärv av fastigheten Sörred 8:15 i Sörred Logistikpark på Hisingen i Göteborg. Förvärvet genomförs enligt den förvärvsoption som Platzer har i det gemensamma JV-bolaget med Catena, vilken ger förtur att förvärva färdigställda projekt till marknadsvärde. Köpeskillingen utgår från ett underliggande fastighetsvärde om 570 mkr med avdrag för latent skatt. Tillträde beräknas ske den 1 juli 2026.
2 juni 2026