Uppdrag

Nordstjernan investerar i Mama Mia

20 december 2017 M&A

Vinge företräder Nordstjernan vid förvärv av majoriteten av aktierna i Barnmorskegruppen MAMA MIA Aktiebolag (”Mama Mia”), som tilläggsförvärv till Lideta Hälsovård.

Mama Mia bedriver mödra- och barnhälsovård via sju enheter i Stockholm och Malmö, samt primärvård via två enheter i Stockholm under varumärket To Care. Bolaget har vuxit snabbt de senaste åren och omsatte under föregående räkenskapsår strax under 200 MSEK med drygt 170 anställda.

Vinges team bestod av Johan Winnerblad, Kristina Ekberg, Samra Baytar, Josephine Andersson, Martin Boström, Frida Ställborn och Mikaela Lang.

Relaterat

Vinge företräder Platzer i kombinationsaffär med Göteborgs Hamn avseende fastigheter i Arendal

Vinge har företrätt Platzer vid en kombinationsaffär med Göteborgs Hamn bestående av försäljning av fastigheten Arendal 1:28, delar av fastigheterna Arendal 1:29 och Arendal 1:31 samt förvärv av del av fastigheten Arendal 764:291.
8 april 2026

Vinge har biträtt SEB, Swedbank och Danske Bank i samband med en bryggkreditfacilitet till Catena

Vinge har biträtt Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ), Swedbank AB (publ) och Danske Bank A/S i deras roller som mandated lead arrangers och bookrunners i samband med ingåendet av en bryggkreditfacilitet om 4 360 000 000 SEK, 195 000 000 EUR och 170 000 000 DKK till Catena AB (publ).
2 april 2026

Vinge företräder grundarna av Nordic Knots i samband med en investering i bolaget av Imaginary Ventures och ytterligare investerare

Vinge har företrätt grundarna av Nordic Knots i samband med en investering i bolaget ledd av Imaginary Ventures, tillsammans med ytterligare investerare såsom Creades, IRIS Ventures och St Dominique Capital.
2 april 2026