Uppdrag

Nordstjernan investerar i Mama Mia

20 december 2017 M&A

Vinge företräder Nordstjernan vid förvärv av majoriteten av aktierna i Barnmorskegruppen MAMA MIA Aktiebolag (”Mama Mia”), som tilläggsförvärv till Lideta Hälsovård.

Mama Mia bedriver mödra- och barnhälsovård via sju enheter i Stockholm och Malmö, samt primärvård via två enheter i Stockholm under varumärket To Care. Bolaget har vuxit snabbt de senaste åren och omsatte under föregående räkenskapsår strax under 200 MSEK med drygt 170 anställda.

Vinges team bestod av Johan Winnerblad, Kristina Ekberg, Samra Baytar, Josephine Andersson, Martin Boström, Frida Ställborn och Mikaela Lang.

Relaterat

Vinge har biträtt BAE Systems Bofors vid förvärvet av Aston Harald Mekaniska Verkstad

BAE Systems är en världsledande försvarskoncern med närvaro i Sverige bland annat genom BAE Systems Bofors i Karlskoga, en leverantör av vapensystem, artilleri och ammunition. Förvärvet är strategiskt motiverat och syftar till att stärka den svenska försvarsindustrins produktionskapacitet.
12 februari 2026

Vinge har biträtt Sertion AB i samband med förvärvet av Svensk Anläggning och Driftteknik AB

Genom förvärvet tar Sertion ytterligare ett steg i sin utveckling som en ledande internationell infrastruktur- och installationskoncern inom komplexa VVS-system, teknisk infrastruktur och industriella rörledningar. Svensk Anläggning och Driftteknik AB är specialiserade inom certifierad svetsning och installation av industriella rörledningar.
10 februari 2026

Vinge har biträtt Mirova i förvärvet av vindkraftsparkerna Boarp, Dållebo och Fågelås

Vinge har biträtt Mirova, ett dotterbolag till Natixis Investment Managers som fokuserar på hållbara investeringar, i samband med förvärvet av de tre svenska landbaserade vindkraftsparkerna Boarp, Dållebo och Fågelås.
10 februari 2026