Uppdrag

Nordic Capital säljer SATS

10 november 2006

Nordic Capital Fond IV har ingått ett avtal om att sälja SATS, nordens ledande träningsföretag till Tryg i Danmark smba för en köpeskilling om SEK 1,6 miljarder. SATS är det ledande träningsföretaget i Norden med 100 helägda träningscentra med en omsättning på SEK 1,100 miljoner.

Vinge biträdde Nordic Capital vid försäljningen och ansvarig delägare var Johan Göthberg.



 

Relaterat

Vinge har biträtt Gamma Waves i Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro

Vinge har agerat juridisk rådgivare till Gamma Waves i samband med Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro. Rundan leddes av Gamma Waves, tillsammans med fortsatt deltagande från befintliga aktieägare, och värderar Sportway till cirka 92 miljoner euro (omkring 1 miljard kronor) post-money.
24 juni 2026

Vinge biträder Spotlight Group i samband med budet från Kriptown

Vinge biträder Spotlight Group AB (publ) i samband med att Kriptown SAS har lämnat ett offentligt kontant uppköpserbjudande till aktieägarna i Spotlight Group
17 juni 2026

Vinge har biträtt EQT IX i samband med avyttring av dess innehav i Beijer Ref AB (publ)

Vinge har biträtt EQT IX (”EQT”) i samband med nedförsäljning av samtliga sina återstående aktier av serie B i Beijer Ref AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 15 juni 2026.
16 juni 2026