Uppdrag

Nordic Capital säljer SATS

10 november 2006

Nordic Capital Fond IV har ingått ett avtal om att sälja SATS, nordens ledande träningsföretag till Tryg i Danmark smba för en köpeskilling om SEK 1,6 miljarder. SATS är det ledande träningsföretaget i Norden med 100 helägda träningscentra med en omsättning på SEK 1,100 miljoner.

Vinge biträdde Nordic Capital vid försäljningen och ansvarig delägare var Johan Göthberg.



 

Relaterat

Vinge biträder ABG Sundal Collier vid Conaptos emission av ytterligare seniora säkerställda obligationer om 500 miljoner kronor

Vinge har biträtt ABG Sundal Collier som arrangör i samband med Conapto Holding AB (publ) emission av ytterligare seniora säkerställda obligationer om 500 miljoner kronor under dess ramverk om 2 miljarder kronor.
24 april 2026

Vinge företräder GBL i samband med förvärvet av BUKO Group

Vinge företräder, tillsammans med Latham & Watkins, Groupe Bruxelles Lambert (”GBL”) (Euronext Brussels: GBLB) i samband med förvärvet av BUKO Group, en ledande aktör inom tillfällig trafikledning, från fonder som förvaltas av Equistone Partners Europe och grundarfamiljen, medan bolagets ledning kommer att återinvestera tillsammans med GBL. Transaktionen, som är föremål för sedvanliga godkännanden, kommer att innebära en kapitalinvestering om EUR 0,5 miljarder från GBL.
24 april 2026

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av verksamheten i FMK Trafikprodukter

Lagercrantz Group har genom dotterbolaget Nordic Road Safety ingått avtal om att förvärva rörelsen och tillgångarna i FMK Trafikprodukter – ett nischbolag inom CE-certifierade vägräckessystem för den svenska och nordiska infrastrukturmarknaden.
24 april 2026