Uppdrag

Nordic Capital förvärvar Finnveden AB

29 mars 2005

Det svenska riskkapitalbolaget Nordic Capital har framgångsrikt stängt det publika erbjudandet om förvärv av aktier i den svenska verkstadskoncernen Finnveden AB, för en total köpesumma om 2 mdr kronor (MUSD 288,1), och äger därefter mer än 99% av det totala antalet aktier och röster i Finnveden AB.

Vinge representerade Nordic Capital.
Ansvarig delägare på Vinge var Johan Cederlund som biträddes av Sara Mindus.

Relaterat

Vinge har företrätt Egetis Therapeutics i samband med en riktad nyemission

Vinge har företrätt Egetis Therapeutics AB (publ) (”Egetis Therapeutics”), noterat på Nasdaq Stockholm, i samband med en riktad nyemission varigenom Egetis Therapeutics tillfördes 350 miljoner kronor före transaktionskostnader.
22 april 2026

Vinge har biträtt Alder vid etableringen av Alder Strategic Opportunities Fund I samt med ett fondkreditfacilitetsavtal i samband med fondresningen

Vinge har biträtt Alder vid etableringen av continuation-fonden Alder Strategic Opportunities Fund I AB. I samband med etableringen förvärvar fonden portföljbolagen SI och SMG från Alder II. Vinge biträdde även Alder vid ingåendet av ett fondkreditfacilitetsavtal med SEB.
20 april 2026

Vinge har biträtt IK Partners i samband med förvärvet av Selatek

Vinge har biträtt IK Partners (“IK”) i samband med IK Fund X:s förvärv av SELATEK Holding AB (“Selatek”), en ledande svensk plattformskoncern för tekniska installationer, från Amplio Private Equity AB och minoritetsägarna.
20 april 2026