Uppdrag

Nordic Capital förvärvar Finnveden AB

29 mars 2005

Det svenska riskkapitalbolaget Nordic Capital har framgångsrikt stängt det publika erbjudandet om förvärv av aktier i den svenska verkstadskoncernen Finnveden AB, för en total köpesumma om 2 mdr kronor (MUSD 288,1), och äger därefter mer än 99% av det totala antalet aktier och röster i Finnveden AB.

Vinge representerade Nordic Capital.
Ansvarig delägare på Vinge var Johan Cederlund som biträddes av Sara Mindus.

Relaterat

Vinge har biträtt Lagercrantz Group vid förvärv av ORAX

Lagercrantz Group har förvärvat samtliga aktier i AB ORAX, en ledande aktör av produkter för hantering och skötsel inom begravnings- och kyrkogårdssektorn.
4 juni 2025

Vinge har företrätt Eleda i samband med dess förvärv av Rail Solutions Scandinavia AB, Gridtec AB, Quantity Surveying Konsult Stockholm AB, Voene AB, Vägservice centralen i Norden AB och Frästech AB.

Vinge har företrätt den ledande infrastrukturkoncernen Eleda i samband med dess parallella förvärv av Rail Solutions Scandinavia (järnvägsunderhåll), Gridtec (teknikkonsulttjänster inom elkraft), Quantity Surveying Konsult Stockholm (kostnadskontroll och projektledning), Voene (trafiksäkerhet), Vägservice centralen i Norden och Frästech (väg- och brounderhåll). De förvärvade verksamheterna hade en stark lönsamhet med en sammanlagd omsättning på cirka 200 MSEK under 2024.
4 juni 2025