Vinge biträder Nextmune Holding B.V., huvudsakligen ägt av Fidelio Capital och Premune, i samband med förvärv av Oystershell NV:s verksamhet avseende produkter för djurhälsa.
Vinges team bestod av bland andra Jonas Bergström och Gustav Tengblad.
Lagercrantz Group Aktiebolag har förvärvat 88% av aktierna i Stalon AB, en svensk tillverkare av ljuddämpare för jaktvapen. Bolaget är baserat i Stalon utanför Vilhelmina, där bolaget bedriver utveckling och produktion i egna lokaler.
Vinge har företrätt PPI Public Property Invest AB (publ) (”PPI”) i samband med dess notering på Nasdaq Stockholm och sekundärnotering på Euronext Oslo Børs. Noteringen genomförs genom en gränsöverskridande fusion varigenom PPI övertar Public Property Invest ASA, vars aktier tidigare var noterade på Euronext Oslo Børs.