Uppdrag

Mr Green förvärvar Evoke Gaming

19 december 2017 M&A

Vinge företräder spelbolaget Mr Green vid förvärv av Evoke Gaming med spelsajterna Redbet, Vinnarum casino, Bertil och MamaMia.

Köpeskillingen är 7 miljoner euro och det kan komma utgå en tilläggsköpeskilling om 1,5 miljoner euro om ett antal villkor uppnås.

Förvärvet förväntas slutföras under det första kvartalet 2018.

Vinges team bestod av Johan Winnerblad, Alex Miler och Isabell Nielsen.

Relaterat

Vinge har biträtt AIP Management i förvärvet av vindkraftsparken Överturingen

Vinge har biträtt AIP Management, en investerare specialiserad på infrastruktur inom energi och klimatomställning, i samband med förvärvet av en landbaserad vindkraftspark i Överturingen i mellersta Sverige.
22 oktober 2026

Vinge företräder Greenfood

Vinge företräder Greenfood i samband med försäljningen av deras fresh produce verksamhet till Dole Nordic AB.
21 oktober 2026

Vinge har bistått Investor i samband med förvärv av aktier i EQT

Vinge har bistått Investor i samband med förvärv av 12 500 000 aktier i EQT AB från Wallenberg Investments för en total köpeskilling om cirka 3,5 miljarder kronor.
19 oktober 2026