Uppdrag

Millimed Holdings förvärvar Cube Medical

12 maj 2005

Millimed Holdings Inc., ett nyetablerat amerikanskt holdingbolag med stöd från tio olika danska och internationella venture investment-fonder, med Advent International i spetsen, har tecknat avtal om förvärv av Cube Medical A/S, ett danskbaserat forsknings-, utvecklings- och produktionsföretag på området vaskulära medicinska instrument, och Millimed Vascular Intervention AB, ett sverigebaserat försäljnings- och marknadsföringsbolag för vaskulära medicinska instrument. Den inledande köpesumma är på 12 miljoner USD och en investering på 10 miljoner USD beroende på om kraven för vissa milstolpar uppfylls.

Vinge representerade Millimed Holdings Inc. Ansvarig delägare på Vinge var Arne Källén som biträddes av Anna Jonsson.

Relaterat

Vinge biträder Latour vid aktieförsäljningar i ASSA ABLOY och Securitas om 2,5 miljarder SEK i vardera bolag

Vinge har biträtt Investmentaktiebolaget Latour (publ) i samband med försäljningen av delar av deras aktieinnehav i ASSA ABLOY och Securitas till ett totalt värde om 5 miljarder kronor.
27 maj 2026

Vinge biträder Hybridge Group vid förvärv av NESC

Hybridge Group och konsultföretaget NESC går samman. Genom samgåendet stärker Hybridge Group sitt erbjudande inom prefabricerade stomlösningar.
27 maj 2026

Vinge företräder Natur & Kultur i samband med förvärvet av Majema

Natur & Kultur har förvärvat 80 procent av aktierna i läromedelsförlaget Majema. Förvärvet är ett strategiskt och långsiktigt steg i Natur & Kulturs satsning på läromedel.
27 maj 2026