Uppdrag

Millimed Holdings förvärvar Cube Medical

12 maj 2005

Millimed Holdings Inc., ett nyetablerat amerikanskt holdingbolag med stöd från tio olika danska och internationella venture investment-fonder, med Advent International i spetsen, har tecknat avtal om förvärv av Cube Medical A/S, ett danskbaserat forsknings-, utvecklings- och produktionsföretag på området vaskulära medicinska instrument, och Millimed Vascular Intervention AB, ett sverigebaserat försäljnings- och marknadsföringsbolag för vaskulära medicinska instrument. Den inledande köpesumma är på 12 miljoner USD och en investering på 10 miljoner USD beroende på om kraven för vissa milstolpar uppfylls.

Vinge representerade Millimed Holdings Inc. Ansvarig delägare på Vinge var Arne Källén som biträddes av Anna Jonsson.

Relaterat

Vinge biträder Stendörren vid emission av gröna hybridobligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av gröna hybridobligationer om SEK 400 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner).
7 maj 2026

Vinge företräder Cinven vid förvärv av Ongoing Warehouse

Vinge har företrätt Cinven i samband med förvärvet av Ongoing Warehouse.
6 maj 2026

Vinge företräder Fazer i samband med dess förvärv av Aroma

Fazer har ingått avtal avseende förvärv av Konfektyrfabriken Aroma AB, en svensk godistillverkare känd för sina klassiska godisprodukter såsom Geléhallon, Hallonbåtar, Röda Hjärtan och Gräddkola. Förvärvet stärker Fazers position på den svenska godismarknaden, särskilt inom lösviktsgodis, godispåsar och säsongsprodukter. Förvärvet är villkorat av sedvanliga myndighetsgodkännanden.
6 maj 2026