Uppdrag

Millimed Holdings förvärvar Cube Medical

12 maj 2005

Millimed Holdings Inc., ett nyetablerat amerikanskt holdingbolag med stöd från tio olika danska och internationella venture investment-fonder, med Advent International i spetsen, har tecknat avtal om förvärv av Cube Medical A/S, ett danskbaserat forsknings-, utvecklings- och produktionsföretag på området vaskulära medicinska instrument, och Millimed Vascular Intervention AB, ett sverigebaserat försäljnings- och marknadsföringsbolag för vaskulära medicinska instrument. Den inledande köpesumma är på 12 miljoner USD och en investering på 10 miljoner USD beroende på om kraven för vissa milstolpar uppfylls.

Vinge representerade Millimed Holdings Inc. Ansvarig delägare på Vinge var Arne Källén som biträddes av Anna Jonsson.

Relaterat

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärv av Labino

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärvet av Labino, en världsledande svensk tillverkare av industriella UV-ljusarmaturer.
19 december 2025

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Nordisk Ytbehandling

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärvet av Nordisk Ytbehandling, ett etablerat entreprenadbolag i Nyköping med specialistkompetens inom blästring samt rost- och brandskyddsmålning mot industri- och infrastruktursektorn.
19 december 2025

Vinge har biträtt vid försäljning av NCS Colour

Vinge har biträtt Sobro och övriga ägare när Helix Kapital går in som ny ägarpartner i NCS Colour tillsammans med ledningsteamet.
19 december 2025