Uppdrag

Millimed Holdings förvärvar Cube Medical

12 maj 2005

Millimed Holdings Inc., ett nyetablerat amerikanskt holdingbolag med stöd från tio olika danska och internationella venture investment-fonder, med Advent International i spetsen, har tecknat avtal om förvärv av Cube Medical A/S, ett danskbaserat forsknings-, utvecklings- och produktionsföretag på området vaskulära medicinska instrument, och Millimed Vascular Intervention AB, ett sverigebaserat försäljnings- och marknadsföringsbolag för vaskulära medicinska instrument. Den inledande köpesumma är på 12 miljoner USD och en investering på 10 miljoner USD beroende på om kraven för vissa milstolpar uppfylls.

Vinge representerade Millimed Holdings Inc. Ansvarig delägare på Vinge var Arne Källén som biträddes av Anna Jonsson.

Relaterat

Vinge företräder Platzer i kombinationsaffär med Göteborgs Hamn avseende fastigheter i Arendal

Vinge har företrätt Platzer vid en kombinationsaffär med Göteborgs Hamn bestående av försäljning av fastigheten Arendal 1:28, delar av fastigheterna Arendal 1:29 och Arendal 1:31 samt förvärv av del av fastigheten Arendal 764:291.
8 april 2026

Vinge har biträtt SEB, Swedbank och Danske Bank i samband med en bryggkreditfacilitet till Catena

Vinge har biträtt Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ), Swedbank AB (publ) och Danske Bank A/S i deras roller som mandated lead arrangers och bookrunners i samband med ingåendet av en bryggkreditfacilitet om 4 360 000 000 SEK, 195 000 000 EUR och 170 000 000 DKK till Catena AB (publ).
2 april 2026

Vinge företräder grundarna av Nordic Knots i samband med en investering i bolaget av Imaginary Ventures och ytterligare investerare

Vinge har företrätt grundarna av Nordic Knots i samband med en investering i bolaget ledd av Imaginary Ventures, tillsammans med ytterligare investerare såsom Creades, IRIS Ventures och St Dominique Capital.
2 april 2026