Uppdrag

Memira förvärvar EyeCenter och StureOptikern

27 maj 2019 M&A

Vinge har biträtt Memira vid förvärv av Stockholm EyeCenter, Täby EyeCenter och StureOptikern.

Memira driver Skandinaviens ledande kedja inom synkorrigerande operationer samt är en av de ledande aktörerna i världen på linsbytesoperationer. 

EyeCenter-bolagen har ögoncenter på Norrlandsgatan i Stockholm City och i Täby. StureOptikern är Stockholms mesta 
premiumbutik för eye fashion.

Vinges team bestod i huvudsak av Johan Winnerblad, Anna Thoms, Vilhelm Rondahl, Ulf Nilsson och Andreas Lexhag.
 

Relaterat

Vinge företräder Platzer vid förvärv av logistikfastighet i Sörred Logistikpark

Vinge har företrätt Platzer vid förvärv av fastigheten Sörred 8:15 i Sörred Logistikpark på Hisingen i Göteborg. Förvärvet genomförs enligt den förvärvsoption som Platzer har i det gemensamma JV-bolaget med Catena, vilken ger förtur att förvärva färdigställda projekt till marknadsvärde. Köpeskillingen utgår från ett underliggande fastighetsvärde om 570 mkr med avdrag för latent skatt. Tillträde beräknas ske den 1 juli 2026.
2 juni 2026

Vinge biträder ägarna vid ägarförändring i Norteam

Evolver Equity blir ny huvudägare i Norteam AB, en snabbväxande svensk specialist inom Microsoft Cloud. Medgrundaren Martin Norström återinvesterar i den nya bolagssgruppen och intar rollen som koncern-VD. Investeringen markerar starten på en nordisk tillväxtresa med ambitionen att bygga en ledande leverantör av Microsoft-baserade IT-tjänster för små och medelstora företag – och att nå 1 miljard kronor i intäkter inom 3–5 år.
2 juni 2026

Vinge biträder TSG vid förvärv av Processkontroll GT

TSG, en europeisk ledare inom tekniska tjänster för hållbara mobilitetslösningar och kritisk energiinfrastruktur, har förvärvat Procsskontroll GT, en specialist på infrastruktur för komprimerad och flytande gas.
1 juni 2026