Uppdrag

Memira förvärvar EyeCenter och StureOptikern

27 maj 2019 M&A

Vinge har biträtt Memira vid förvärv av Stockholm EyeCenter, Täby EyeCenter och StureOptikern.

Memira driver Skandinaviens ledande kedja inom synkorrigerande operationer samt är en av de ledande aktörerna i världen på linsbytesoperationer. 

EyeCenter-bolagen har ögoncenter på Norrlandsgatan i Stockholm City och i Täby. StureOptikern är Stockholms mesta 
premiumbutik för eye fashion.

Vinges team bestod i huvudsak av Johan Winnerblad, Anna Thoms, Vilhelm Rondahl, Ulf Nilsson och Andreas Lexhag.
 

Relaterat

Vinge företräder Workday, Inc. vid förvärvet av Sana Labs för 1,1 miljarder dollar

Vinge, tillsammans med Orrick Herrington & Sutcliffe, har företrätt Workday, Inc. (NASDAQ: WDAY) (”Workday”) vid förvärvet av samtliga aktier i Sana Labs AB.
16 september 2025

Vinge biträder vid försäljning av ArmaTech till Defensor Group

Vinge har biträtt vid försäljningen av ArmaTech i Kungsbacka AB (“ArmaTech”) till den nybildade försvarskoncernen Defensor Group AB (“Defensor”).
16 september 2025

Vinge rådgivare i samband med Klarnas börsnotering på New York-börsen

Vinge, tillsammans med Latham & Watkins, agerade rådgivare åt bookrunners och managers i samband med Klarnas börsnotering på New York-börsen. Klarna är en global digital bank och leverantör av flexibla betalningslösningar.
15 september 2025