Uppdrag

Mars Petcare förvärvar AniCura

13 juni 2018 M&A

Vinge biträder Fidelio Capital i samband med att Mars Petcare ingått avtal om att förvärva AniCura.

AniCura grundades 2011 av Fidelio Capital och Stiftelsen Djursjukhus i Stor-Stockholm genom den första sammanslagningen av djursjukhus i Norden och sedan dess har AniCura vuxit till att bli ett av Europas ledande företag inom högkvalitativ djursjukvård för sällskapsdjur. Idag erbjuder AniCuras över 4 000 medarbetarbetare modern och högkvalitativ djursjukvård på över 200 orter i sju länder i Europa. Sedan 2014 är Nordic Capital majoritetsägare i bolaget, samtidigt som Fidelio Capital kvarstått med en betydande minoritetspost. Mars Petcare är ett familjeägt företag med 75 000 medarbetare i fler än 50 länder. Förvärvet är villkorat av sedvanliga regulatoriska godkännanden. 

Vinges team bestod av bland andra Jonas Bergström och Joacim Rydergård.

Relaterat

Vinge biträder Xamera Group vid förvärv av finska Integrify

Xamera Group, delägt av Helix Kapital, har förvärvat samtliga aktier i finska Integrify, en ledande finsk aktör inom teknikfokuserad och hyrköpsbaserad kompetensförsörjning till industri-, försvars- och techsektorn.
20 augusti 2026

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S, ett danskt IT-tjänsteföretag med över 25 års erfarenhet av hanterade IT-tjänster, molnlösningar och cybersäkerhet för kunder inom flera olika branscher.
18 augusti 2026

Vinge biträder Radonova Laboratories vid förvärv av norska Skandinavisk Radoninvest

Radonova Laboratories, ett dotterbolag till Lagercrantz Group, har förvärvat samtliga aktier i norska Skandinavisk Radoninvest. Båda bolagen är verksamma inom området radonmätning.
14 augusti 2026