Uppdrag

Mars Petcare förvärvar AniCura

13 juni 2018 M&A

Vinge biträder Fidelio Capital i samband med att Mars Petcare ingått avtal om att förvärva AniCura.

AniCura grundades 2011 av Fidelio Capital och Stiftelsen Djursjukhus i Stor-Stockholm genom den första sammanslagningen av djursjukhus i Norden och sedan dess har AniCura vuxit till att bli ett av Europas ledande företag inom högkvalitativ djursjukvård för sällskapsdjur. Idag erbjuder AniCuras över 4 000 medarbetarbetare modern och högkvalitativ djursjukvård på över 200 orter i sju länder i Europa. Sedan 2014 är Nordic Capital majoritetsägare i bolaget, samtidigt som Fidelio Capital kvarstått med en betydande minoritetspost. Mars Petcare är ett familjeägt företag med 75 000 medarbetare i fler än 50 länder. Förvärvet är villkorat av sedvanliga regulatoriska godkännanden. 

Vinges team bestod av bland andra Jonas Bergström och Joacim Rydergård.

Relaterat

Vinge företräder Platzer i kombinationsaffär med Göteborgs Hamn avseende fastigheter i Arendal

Vinge har företrätt Platzer vid en kombinationsaffär med Göteborgs Hamn bestående av försäljning av fastigheten Arendal 1:28, delar av fastigheterna Arendal 1:29 och Arendal 1:31 samt förvärv av del av fastigheten Arendal 764:291.
8 april 2026

Vinge har biträtt SEB, Swedbank och Danske Bank i samband med en bryggkreditfacilitet till Catena

Vinge har biträtt Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ), Swedbank AB (publ) och Danske Bank A/S i deras roller som mandated lead arrangers och bookrunners i samband med ingåendet av en bryggkreditfacilitet om 4 360 000 000 SEK, 195 000 000 EUR och 170 000 000 DKK till Catena AB (publ).
2 april 2026

Vinge företräder grundarna av Nordic Knots i samband med en investering i bolaget av Imaginary Ventures och ytterligare investerare

Vinge har företrätt grundarna av Nordic Knots i samband med en investering i bolaget ledd av Imaginary Ventures, tillsammans med ytterligare investerare såsom Creades, IRIS Ventures och St Dominique Capital.
2 april 2026