Uppdrag

Litorina Kapital förvärvar Resta Sverige AB

19 februari 2007

Litorina Kapital förvärvar Resta, ett tillväxtföretag på den svenska marknaden för renhållning och återvinning. Litorina Kapital äger efter förvärvet ca 75 procent av bolaget. Restas grundare, Jesper De Ruvo och Christer Myhrán, kommer att vara kvar som ägare med ca 25 procent ägarandel samt fortsatt vara operativa i bolaget.
 
Vinge agerade rådgivare till Litorina Kapital vid förvärvet. Företrädare från Vinge var Johan Winnerblad, Theresa Kovac och Anna Berntsson.

Relaterat

Vinge företräder Platzer vid förvärv av logistikfastighet i Sörred Logistikpark

Vinge har företrätt Platzer vid förvärv av fastigheten Sörred 8:15 i Sörred Logistikpark på Hisingen i Göteborg. Förvärvet genomförs enligt den förvärvsoption som Platzer har i det gemensamma JV-bolaget med Catena, vilken ger förtur att förvärva färdigställda projekt till marknadsvärde. Köpeskillingen utgår från ett underliggande fastighetsvärde om 570 mkr med avdrag för latent skatt. Tillträde beräknas ske den 1 juli 2026.
2 juni 2026

Vinge biträder ägarna vid ägarförändring i Norteam

Evolver Equity blir ny huvudägare i Norteam AB, en snabbväxande svensk specialist inom Microsoft Cloud. Medgrundaren Martin Norström återinvesterar i den nya bolagssgruppen och intar rollen som koncern-VD. Investeringen markerar starten på en nordisk tillväxtresa med ambitionen att bygga en ledande leverantör av Microsoft-baserade IT-tjänster för små och medelstora företag – och att nå 1 miljard kronor i intäkter inom 3–5 år.
2 juni 2026

Vinge biträder TSG vid förvärv av Processkontroll GT

TSG, en europeisk ledare inom tekniska tjänster för hållbara mobilitetslösningar och kritisk energiinfrastruktur, har förvärvat Procsskontroll GT, en specialist på infrastruktur för komprimerad och flytande gas.
1 juni 2026