Uppdrag

Litorina Kapital förvärvar LBC och GM-ITM

18 juli 2006

Litorina Kapital förvärvar möbellogistikföretagen LBC Sweden och danska systerbolaget GM-ITM av DHL. Genom förvärven bildas Nordens ledande möbellogistikkoncern med en omsättning på 500 Mkr. Den nybildade koncernen, som kommer att ägas av Litorina tillsammans med den svenska och danska företagsledningen, kommer att ha sitt säte i Tibro.

Vinge representerade Litorina Kapital och företrädare från Vinge var Johan Winnerblad, Johan Sahlstrand, Fredrik Hallin och Tobhias Brandell.

Relaterat

Vinge har biträtt SBP Kredit AB (publ) i samband med värdepapperisering med en nordisk bank som senior långivare

Transaktionen omfattar ett rambelopp om en miljard kronor och skapar förutsättningar för en väsentligt utökad utlåningskapacitet. Avtalet är strukturerat i enlighet med EU:s värdepapperiseringsförordning och innebär att kvalificerade lån löpande kan överlåtas till ett särskilt bolag inom SBP-koncernen.
14 september 2026

Vinge har biträtt Northmill Group AB i samband med dess emission av supplementärkapitalinstrument (T2)

Vinge har biträtt Northmill Group AB vid dess framgångsrika emission av T2-obligationer om 150 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 475 punkter.
11 september 2026

Vinge företräder IK Partners och Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik, ett bolag specialiserat inom kylteknik och kylservice i södra Sverige. Förvärvet stärker Francks Kylindustris position i södra Sverige och breddar koncernens erbjudande inom kylindustrin.
11 september 2026