Uppdrag

Litorina Kapital förvärvar LBC och GM-ITM

18 juli 2006

Litorina Kapital förvärvar möbellogistikföretagen LBC Sweden och danska systerbolaget GM-ITM av DHL. Genom förvärven bildas Nordens ledande möbellogistikkoncern med en omsättning på 500 Mkr. Den nybildade koncernen, som kommer att ägas av Litorina tillsammans med den svenska och danska företagsledningen, kommer att ha sitt säte i Tibro.

Vinge representerade Litorina Kapital och företrädare från Vinge var Johan Winnerblad, Johan Sahlstrand, Fredrik Hallin och Tobhias Brandell.

Relaterat

Vinge har biträtt Lagercrantz Group vid förvärv av ORAX

Lagercrantz Group har förvärvat samtliga aktier i AB ORAX, en ledande aktör av produkter för hantering och skötsel inom begravnings- och kyrkogårdssektorn.
4 juni 2025

Vinge har företrätt Eleda i samband med dess förvärv av Rail Solutions Scandinavia AB, Gridtec AB, Quantity Surveying Konsult Stockholm AB, Voene AB, Vägservice centralen i Norden AB och Frästech AB.

Vinge har företrätt den ledande infrastrukturkoncernen Eleda i samband med dess parallella förvärv av Rail Solutions Scandinavia (järnvägsunderhåll), Gridtec (teknikkonsulttjänster inom elkraft), Quantity Surveying Konsult Stockholm (kostnadskontroll och projektledning), Voene (trafiksäkerhet), Vägservice centralen i Norden och Frästech (väg- och brounderhåll). De förvärvade verksamheterna hade en stark lönsamhet med en sammanlagd omsättning på cirka 200 MSEK under 2024.
4 juni 2025