Uppdrag

Litorina Kapital avyttrar sitt portföljbolag eCare till finländska Mawell

19 februari 2007

Litorina Kapital avyttrar sitt portföljbolag eCare till finländska Mawell, en leverantör av kommunikations- och mjukvarulösningar till sjukvården. Mawell förvärvar eCare genom ett erbjudande till aktieägarna i eCare om dels en kontant ersättning, dels nyemitterade aktier i Mawell.
 
Vinge agerade juridiska rådgivare åt säljarna. Företrädare från Vinge var Johan Winnerblad och Mattias Larsson.

Relaterat

Vinge biträder Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka

Vinge har biträtt Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka. I samband med transaktionen kommer Consolid, entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som minoritetsägare vid sidan av Nalka som ny majoritetsägare.
28 augusti 2026

Vinge företräder IK Partners och Selatek i samband med förvärvet av Jamo Sikring

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Selatek AB (“Selatek”) i samband med förvärvet av JAMO SIKRING A/S (“Jamo Sikring”), en dansk specialist inom installation, service och löpande kontroll av brandtekniska anläggningar. Förvärvet innebär att Selatek etablerar verksamhet i Danmark och stärker samtidigt koncernens position inom brandsäkerhet och säkerhetsservice i Norden.
21 augusti 2026

Vinge biträder Xamera Group vid förvärv av finska Integrify

Xamera Group, delägt av Helix Kapital, har förvärvat samtliga aktier i finska Integrify, en ledande finsk aktör inom teknikfokuserad och hyrköpsbaserad kompetensförsörjning till industri-, försvars- och techsektorn.
20 augusti 2026