Uppdrag

Litorina avyttrar Ocay

17 september 2017 M&A

Vinge har biträtt Litorina vid avyttrting av Ocays verksamhet till AllOffice.

Ocay är en av Sveriges ledande leverantörer av förbrukningsvaror och genom affären uppnår den sammanslagna gruppen ytterligare kritisk massa på marknaden och den gemensamma gruppen kommer att vara en av Sveriges största aktörer inom förbrukningsvaror med en gemensam omsättning om nästan 1 miljard kr.

Vinges team bestod av delägarna Johan Winnerblad och Fredrik Dahl.

Relaterat

Vinge företräder Mjällby AIF i samband med försäljningen av Elliot Stroud till Hull City AFC

Vinge har företrätt de regerande allsvenska mästarna Mjällby AIF i samband med deras försäljning av den svenske landslagsspelaren Elliot Stroud till Premier League-laget Hull City AFC.
10 augusti 2026

Vinge företräder Altor i budet på Sleep Cycle

Snark BidCo, ett bolag kontrollerat av Altor Fund V (No. 1) och Altor Fund V (No. 2), lämnade ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Sleep Cycle att överlåta samtliga aktier till Snark BidCo. Aktierna i Sleep Cycle är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm. Efter utgången av den förlängda acceptfristen kontrollerar Snark BidCo cirka 79,2 procent av aktiekapitalet och rösterna i Sleep Cycle. Det totala värdet av erbjudandet upgick till cirka 497 miljoner kronor.
7 augusti 2026

Vinge företräder SEB Kort i samband med gränsöverskridande fusion med AirPlus

Vinge har företrätt SEB Kort i samband med en gränsöverskridande fusion varigenom dotterbolaget AirPlus uppgått i SEB Kort genom absorption.
6 augusti 2026