Uppdrag

Litorina avyttrar Ocay

17 september 2017 M&A

Vinge har biträtt Litorina vid avyttrting av Ocays verksamhet till AllOffice.

Ocay är en av Sveriges ledande leverantörer av förbrukningsvaror och genom affären uppnår den sammanslagna gruppen ytterligare kritisk massa på marknaden och den gemensamma gruppen kommer att vara en av Sveriges största aktörer inom förbrukningsvaror med en gemensam omsättning om nästan 1 miljard kr.

Vinges team bestod av delägarna Johan Winnerblad och Fredrik Dahl.

Relaterat

Vinge har biträtt vid försäljningen av Compab till Tången

Vinge har biträtt ägarna av Compab Energiteknik i samband med försäljningen av 80 procent av aktierna till Tången Industrikapital. Compab som omstätter ca. 100 MSEK säljer, installerar och servar bl.a. ång- och hetvattenpannor samt brännare till industrin.
26 oktober 2026

Vinge har biträtt Capio vid förvärvet av Rehabhotellet Sthlm AB

Rehabhotellet i Sthlm AB bedriver verksamhet med avancerad sjukvård i hemmet och specialiserad palliativ slutenvård inom Region Stockholm.
26 oktober 2026

Vinge företräder Ikano Bank vid förvärv av låneportfölj från Entercard

Vinge har företrätt Ikano Bank AB (publ) vid förvärvet av en portfölj med presterande konsumentlån från Entercard Group AB. Per den 30 september 2026 uppgick lånens avtalsenliga belopp till cirka 7 miljarder kronor.
26 oktober 2026