Uppdrag

Litorina avyttrar Ocay

17 september 2017 M&A

Vinge har biträtt Litorina vid avyttrting av Ocays verksamhet till AllOffice.

Ocay är en av Sveriges ledande leverantörer av förbrukningsvaror och genom affären uppnår den sammanslagna gruppen ytterligare kritisk massa på marknaden och den gemensamma gruppen kommer att vara en av Sveriges största aktörer inom förbrukningsvaror med en gemensam omsättning om nästan 1 miljard kr.

Vinges team bestod av delägarna Johan Winnerblad och Fredrik Dahl.

Relaterat

Vinge har biträtt Nordion Energi AB i samband med förvärv av aktier i Kalmar Energi

Nordion Energi förvärvar hela E.ON Sverige ABs innehav i Kalmar Energi och i samband med tillträdet avyttra Kalmar Energis elhandelsverksamhet till Siljansvik AB (publ).
29 maj 2026

Vinge biträder Latour vid aktieförsäljningar i ASSA ABLOY och Securitas om 2,5 miljarder SEK i vardera bolag

Vinge har biträtt Investmentaktiebolaget Latour (publ) i samband med försäljningen av delar av deras aktieinnehav i ASSA ABLOY och Securitas till ett totalt värde om 5 miljarder kronor.
27 maj 2026

Vinge biträder Hybridge Group vid förvärv av NESC

Hybridge Group och konsultföretaget NESC går samman. Genom samgåendet stärker Hybridge Group sitt erbjudande inom prefabricerade stomlösningar.
27 maj 2026