Uppdrag

Lagercrantz Group förvärvar Profsafe

13 juni 2017 M&A

Vinge företräder Lagercrantz Group i samband med förvärv av svenska Profsafe.

Profsafe utvecklar och säljer skåp och säkerhetsprodukter inom t.ex. brandskydd, inbrottsskydd och kontanthantering samt vapenskåp. Bolaget har sin verksamhet i Anderstorp och har en årlig försäljning om cirka 85 MSEK med god lönsamhet.

Vinges team bestod av delägare Johan Winnerblad tillsammans med bland andra biträdande juristerna Filip Öhrner och Manne Bergström.

Relaterat

Vinge biträder Setra Trävaror vid försäljning av Malå Såg till HS Timber

Det österrikiska företaget HS Timber Group har tecknat avtal om att förvärva 100 procent av aktierna i det svenska träförädlingsföretaget Malå Såg AB från Setra Trävaror AB, ett dotterbolag till Setra Group AB. Affären är fortfarande föremål för godkännande från berörda myndigheter.
29 oktober 2025

Vinge har rådgett Advania i förvärvet av Visuell Teknik

Advania har förvärvat Visuell Teknik, en svensk leverantör av audiovisuella lösningar och mötesteknik.
28 oktober 2025

Vinge har biträtt Acrinova i samband med frivilligt inlösenerbjudande

Vinge har biträtt Acrinova AB (publ) i samband med dess frivilliga inlösenerbjudande. Erbjudandet omfattade cirka en tredjedel av aktierna i Acrinova och anslutningsgraden uppgick till cirka 97,34 procent, vilket motsvarar en inlösenlikvid om cirka 367,4 miljoner kronor.
27 oktober 2025