Uppdrag

Jacobs Douwe Egberts förvärvar JOBmeal

5 oktober 2018 M&A

Vinge har biträtt Jacobs Douwe Egberts vid förvärv av JOBmeal från riskkapitalbolaget Valedo.

JOBmeal erbjuder en mängd olika kaffelösningar till kunder i Sverige och Finland. JOBmeal grundades år 2000 och har idag över 370 medarbetare i Norden.

Vinges team bestod av delägarna Johan Winnerblad och Peter Sundgren tillsammans med framförallt biträdande juristerna Manne Bergström, Marith Welin-Berger och Pauline Lagerstrand.
 

Relaterat

Vinge biträder Fortinova Fastigheter AB (publ) vid bolagets första gröna obligationsemission om 200 miljoner kronor

Vinge har biträtt Fortinova Fastigheter AB (publ) (”Fortinova”) i samband med bolagets första emission av icke-säkerställda gröna seniora obligationer om 200 miljoner kronor, under ett ramverk om upp till 600 miljoner kronor. Nordea agerade sole bookrunner i samband med emissionen.
18 september 2026

Vinge har företrätt Morrow Bank AB (publ) i samband med bankens försäljning av delar av MedMera Bank samt försäljning av NPL-portföljer

Vinge har företrätt Morrow Bank AB (publ) vid avyttringen av delar av MedMera Banks verksamhet till ett ledande globalt kreditinvesteringsbolag. Avyttringen är strukturerad som en aktieförsäljning och prissatt till en premie om cirka 90 miljoner kronor över det egna kapitalets värde per slutförandedagen. Transaktionen omfattar delar av MedMeras bankverksamhet såsom IT-infrastruktur, organisation och ledning, medan Morrow Bank behåller MedMeras presterande lån, inlåning, kunder, varumärket MedMera, Coop-partnerskapsavtalet samt nyckelpersoner.
15 september 2026

Vinge biträder HealthCap vid investering i AMRA Medical

HealthCap investerar i AMRA Medical AB, ett bolag som analyserar helkropps-MR-bilder för att klassificera och kvantifiera en individs muskel- och fettvävnad i hela kroppen, och sätter detta i relation till människors hälsa och sjukdomar.
15 september 2026