Uppdrag

Jacobs Douwe Egberts förvärvar JOBmeal

5 oktober 2018 M&A

Vinge har biträtt Jacobs Douwe Egberts vid förvärv av JOBmeal från riskkapitalbolaget Valedo.

JOBmeal erbjuder en mängd olika kaffelösningar till kunder i Sverige och Finland. JOBmeal grundades år 2000 och har idag över 370 medarbetare i Norden.

Vinges team bestod av delägarna Johan Winnerblad och Peter Sundgren tillsammans med framförallt biträdande juristerna Manne Bergström, Marith Welin-Berger och Pauline Lagerstrand.
 

Relaterat

Vinge har biträtt Lagercrantz Group vid förvärv av ORAX

Lagercrantz Group har förvärvat samtliga aktier i AB ORAX, en ledande aktör av produkter för hantering och skötsel inom begravnings- och kyrkogårdssektorn.
4 juni 2025

Vinge har företrätt Eleda i samband med dess förvärv av Rail Solutions Scandinavia AB, Gridtec AB, Quantity Surveying Konsult Stockholm AB, Voene AB, Vägservice centralen i Norden AB och Frästech AB.

Vinge har företrätt den ledande infrastrukturkoncernen Eleda i samband med dess parallella förvärv av Rail Solutions Scandinavia (järnvägsunderhåll), Gridtec (teknikkonsulttjänster inom elkraft), Quantity Surveying Konsult Stockholm (kostnadskontroll och projektledning), Voene (trafiksäkerhet), Vägservice centralen i Norden och Frästech (väg- och brounderhåll). De förvärvade verksamheterna hade en stark lönsamhet med en sammanlagd omsättning på cirka 200 MSEK under 2024.
4 juni 2025