Uppdrag

IVG Immobilien AG säljer fastighet för 725 MSEK

20 juli 2006

IVG Immobilien har tecknat avtal med Svea fastigheter som genom sina fonder Sveafastigheter I och Sveafastigheter Fund II förvärvar fastigheten Vattenfallet 2 i Råckasta. Störst hyresgäst är Vattenfall, som har sitt Nordenkontor i fastigheten. Övriga hyresgäster är Svenska Kraftnät och Lantmäteriet Kartcentrum.

Vinge agerade rådgivare till säljaren IVG Immobilien. Företrädare från Vinge var Patrick Forslund.

Relaterat

Vinge har biträtt SBP Kredit AB (publ) i samband med värdepapperisering med en nordisk bank som senior långivare

Transaktionen omfattar ett rambelopp om en miljard kronor och skapar förutsättningar för en väsentligt utökad utlåningskapacitet. Avtalet är strukturerat i enlighet med EU:s värdepapperiseringsförordning och innebär att kvalificerade lån löpande kan överlåtas till ett särskilt bolag inom SBP-koncernen.
14 september 2026

Vinge har biträtt Northmill Group AB i samband med dess emission av supplementärkapitalinstrument (T2)

Vinge har biträtt Northmill Group AB vid dess framgångsrika emission av T2-obligationer om 150 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 475 punkter.
11 september 2026

Vinge företräder IK Partners och Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik, ett bolag specialiserat inom kylteknik och kylservice i södra Sverige. Förvärvet stärker Francks Kylindustris position i södra Sverige och breddar koncernens erbjudande inom kylindustrin.
11 september 2026