Uppdrag

Investor köper ut del av Neoventa Medical

21 juli 2006

Investor Growth Capital och CapMan investerar i Neoventa Medical AB, ett svenskt medicintekniskt företag verksamt inom fosterövervakning. Investor Growth Capital och CapMan kommer att inneha cirka 30% var av aktiekapitalet, medan majoriteten av de återstående aktierna sedan tidigare ägs av SEB Företagsinvest. Den nya ägarkonstellationen tillför bolaget 75 MSEK för att finansiera nästa fas i Neoventas tillväxt med fokus på den amerikanska marknaden.

Vinge agerade rådgivare till Neoventa Holding AB. Företrädare från Vinge var Johan Winnerblad, Marcus Axelryd och Thersea Kovac.

Relaterat

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S, ett danskt IT-tjänsteföretag med över 25 års erfarenhet av hanterade IT-tjänster, molnlösningar och cybersäkerhet för kunder inom flera olika branscher.
18 augusti 2026

Vinge biträder Radonova Laboratories vid förvärv av norska Skandinavisk Radoninvest

Radonova Laboratories, ett dotterbolag till Lagercrantz Group, har förvärvat samtliga aktier i norska Skandinavisk Radoninvest. Båda bolagen är verksamma inom området radonmätning.
14 augusti 2026

Vinge har företrätt KLAR Partners i samband med försäljningen av Swoosh Group till Serwent

Swoosh är en ledande leverantör av tjänster för underjordisk infrastruktur i Sverige. Bolaget erbjuder inspektion, rensning, reparation och underhåll av avloppsrör till kommuner, industriella aktörer och fastighetsägare via 23 arbetsställen runt om i landet. Swoosh sysselsätter idag cirka 450 medarbetare och genererar intäkter om närmare 700 miljoner kronor.
13 augusti 2026