Uppdrag

Investor Growth Capital ny huvudägare i Doxa

19 juli 2006

Genom en riktad nyemmision blir Investor Growth Capital ny huvudägare i det Uppsalabaserade medicintekniska företaget Doxa. Doxa utvecklar ny biomaterial för medicinsk användning. Sedan 2002 är arbetet koncentrerat till det snabbväxande ortopediområdet. Kapitaltillskottet ska finansiera fortsatt utveckling av deras biomaterial.

Vinge agerade rådgivare till Investor Growth Capital. Företrädare från Vinge var Johan Winnerblad och Tom Zachrisson.

Relaterat

Vinge har företrätt KLAR Partners i samband med försäljningen av Swoosh Group till Serwent

Swoosh är en ledande leverantör av tjänster för underjordisk infrastruktur i Sverige. Bolaget erbjuder inspektion, rensning, reparation och underhåll av avloppsrör till kommuner, industriella aktörer och fastighetsägare via 23 arbetsställen runt om i landet. Swoosh sysselsätter idag cirka 450 medarbetare och genererar intäkter om närmare 700 miljoner kronor.
13 augusti 2026

Vinge har biträtt Montrose by Carnegie AB i ansökan om värdepappersrörelsetillstånd

Vinge har framgångsrikt biträtt Montrose by Carnegie AB i samband med bolagets ansökan till Finansinspektionen om tillstånd att bedriva värdepappersrörelsetillstånd. Tillståndet meddelades av Finansinspektionen den 2 juli 2026.
12 augusti 2026

Vinge företräder Mjällby AIF i samband med försäljningen av Elliot Stroud till Hull City AFC

Vinge har företrätt de regerande allsvenska mästarna Mjällby AIF i samband med deras försäljning av den svenske landslagsspelaren Elliot Stroud till Premier League-laget Hull City AFC.
10 augusti 2026