Uppdrag

Industri Kapital förvärvar The SIA Group S.A.

7 september 2005

Industri Kapital, en Europeisk private equity firma, har tecknat avtal, om att förvärva SIA Group (SIA), ett franskt ledande företag inom heminredning från 3i, en engelsk private equity firma, för en ej offentlig köpesumma.

Vinge representerade Industri Kapital.
Ansvarig delägare var Olle Rislund som biträddes av Emma Trogen.

Relaterat

Vinge har biträtt Precise Biometrics

Vinge har biträtt Precise Biometrics AB i samband med fusionen med Fingerprint Cards AB.
27 mars 2026

Vinge har biträtt Xspray Pharma i samband med dess företrädesemission

Vinge har biträtt Xspray Pharma AB (publ) i samband med en företrädesemission om cirka 83 miljoner kronor före transaktionskostnader med en övertilldelningsemission om cirka 30 miljoner kronor.
26 mars 2026

Vinge företräder Diamyd Medical i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner om upp till 1 166 miljoner kronor

Vinge företräder Diamyd Medical Aktiebolag (”Diamyd Medical”), noterat på Nasdaq First North Growth Market, i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner som tillför Diamyd Medical cirka 1 166 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader, om samtliga teckningsoptioner utnyttjas.
25 mars 2026