Uppdrag

Industri Kapital AB och Gambro AB säljer MacGREGOR Group till Kone Corporation

10 maj 2005

Den svenska private-equity firman Industri Kapital och Gambro AB, ett svenskt företag specialiserat inom medicinsk teknik och healthcare, säljer det samägda bolaget MacGREGOR till Kone Corporation, ett finskt börsnoterat företag inom hiss- och rulltrappstillverkning, för ca MSEK 1650 (MEUR 186). MacGREGOR kommer att integreras i Kones Cargotec-division.

Vinge representerade Industri Kapital och Gambro AB.
Ansvarig delägare på Vinge var Bertil Villard som biträddes av Malin Leffler.

Relaterat

Vinge biträder TSG vid förvärv av Processkontroll GT

TSG, en europeisk ledare inom tekniska tjänster för hållbara mobilitetslösningar och kritisk energiinfrastruktur, har förvärvat Procsskontroll GT, en specialist på infrastruktur för komprimerad och flytande gas.
1 juni 2026

Vinge har biträtt Mirova vid finansieringen av vindkraftsparkerna Fågelås, Dållebo och Boarp

Finansieringen, som tillhandahållits av Danske Bank och La Banque Postale, består av ett flertal faciliteter om sammanlagt cirka 100 MEUR, innefattande bland annat ett långfristigt amorterande lån och garantifaciliteter.
1 juni 2026

Vinge har biträtt Nordion Energi AB i samband med förvärv av aktier i Kalmar Energi

Nordion Energi förvärvar hela E.ON Sverige ABs innehav i Kalmar Energi och i samband med tillträdet avyttra Kalmar Energis elhandelsverksamhet till Siljansvik AB (publ).
29 maj 2026