Uppdrag

Industri Kapital AB och Gambro AB säljer MacGREGOR Group till Kone Corporation

10 maj 2005

Den svenska private-equity firman Industri Kapital och Gambro AB, ett svenskt företag specialiserat inom medicinsk teknik och healthcare, säljer det samägda bolaget MacGREGOR till Kone Corporation, ett finskt börsnoterat företag inom hiss- och rulltrappstillverkning, för ca MSEK 1650 (MEUR 186). MacGREGOR kommer att integreras i Kones Cargotec-division.

Vinge representerade Industri Kapital och Gambro AB.
Ansvarig delägare på Vinge var Bertil Villard som biträddes av Malin Leffler.

Relaterat

Vinge har företrätt KLAR Partners i samband med försäljningen av Swoosh Group till Serwent

Swoosh är en ledande leverantör av tjänster för underjordisk infrastruktur i Sverige. Bolaget erbjuder inspektion, rensning, reparation och underhåll av avloppsrör till kommuner, industriella aktörer och fastighetsägare via 23 arbetsställen runt om i landet. Swoosh sysselsätter idag cirka 450 medarbetare och genererar intäkter om närmare 700 miljoner kronor.
13 augusti 2026

Vinge har biträtt Montrose by Carnegie AB i ansökan om värdepappersrörelsetillstånd

Vinge har framgångsrikt biträtt Montrose by Carnegie AB i samband med bolagets ansökan till Finansinspektionen om tillstånd att bedriva värdepappersrörelsetillstånd. Tillståndet meddelades av Finansinspektionen den 2 juli 2026.
12 augusti 2026

Vinge företräder Mjällby AIF i samband med försäljningen av Elliot Stroud till Hull City AFC

Vinge har företrätt de regerande allsvenska mästarna Mjällby AIF i samband med deras försäljning av den svenske landslagsspelaren Elliot Stroud till Premier League-laget Hull City AFC.
10 augusti 2026