Uppdrag

Hyresbostäder säljer Solås Center i Jönköping

20 juli 2006

Tjänstepensionsföretaget Alecta har i samarbete med Aberdeen Property Investors förvärvat fastigheterna Översikten 6 och 9, samt Örten 7 i Jönköping. Förvärvet kompletterar Alectas fastighetsinnehav i det närliggande A6 köpcenter.

Vinge agerade rådgivare till säljaren Hyresbostäder. Företrädare från Vinge var Patrick Forslund.

Relaterat

Vinge har biträtt AIP Management i förvärvet av vindkraftsparken Överturingen

Vinge har biträtt AIP Management, en investerare specialiserad på infrastruktur inom energi och klimatomställning, i samband med förvärvet av en landbaserad vindkraftspark i Överturingen i mellersta Sverige.
22 oktober 2026

Vinge företräder Greenfood

Vinge företräder Greenfood i samband med försäljningen av deras fresh produce verksamhet till Dole Nordic AB.
21 oktober 2026

Vinge har bistått Investor i samband med förvärv av aktier i EQT

Vinge har bistått Investor i samband med förvärv av 12 500 000 aktier i EQT AB från Wallenberg Investments för en total köpeskilling om cirka 3,5 miljarder kronor.
19 oktober 2026