Uppdrag

Helix Kapital förvärvar Heda Skandinavien

11 juli 2018 M&A

Vinge har biträtt Helix Kapital vid förvärv av Heda Skandinavien, vars nuvarande ledning kvarstår som betydande minoritetsägare.

Heda fokuserar på installation och underhåll av bl.a. stängsel, grindar, passer- och övervakningssystem för områdesskydd och områdessäkerhet.

Vinges team bestod av Johan Winnerblad, Johanna Wiberg, Martin Boström och Stina Bengtsson.

Relaterat

Vinge biträder Helix Kapital vid etablering av Revivo Group

Helix Kapital ingår partnerskap med tre välrenommerade specialistbolag och etablerar Revivo Group, en ny aktör med ambitionen att bli den självklara partnern för ytbehandlingstjänster i Norden.
4 september 2025

Vinge har företrätt Oncopeptides i samband med dess företrädesemission

Vinge har företrätt Oncopeptides AB (publ) i samband med en fullt garanterad företrädesemission som tillför Oncopeptides cirka 150 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader.
28 augusti 2025

Vinge företräder Main Capital och Unik vid förvärvet av LEB System Aktiebolag

Vinge har företrätt Unik International ApS (“Unik”), en dansk leverantör av programvara för bostads- och fastighetsförvaltning, vid förvärvet av LEB System Aktiebolag. Det synergistiska förvärvet förväntas komplettera och utöka Uniks erbjudande och passar strategiskt väl in i Unik och ligger i linje med företagets internationaliseringsstrategi på den nordiska marknaden för fastighetsförvaltningsprogramvara.
28 augusti 2025