Uppdrag

Heidelberg Cement förvärvar Renders Cement och DK Beton

19 juli 2006

Heidelberg Cement integrerar nyförvärven i sitt nordeuropeiska nätverk av verksamheter, med sikte på att ta del av den förväntat positiva marknadsutvecklingen i Danmark under de kommande åren. Renders Cement driver en terminal för import av cement och DK Beton är en av de ledande aktörerna på den danska marknaden för fabriksbetong.

Vinge representerade Heidelberg Cement och företrädare från Vinge var Peter Linderoth och Magnus Hedsund.

Relaterat

Vinge biträder Isofol Medical AB (publ) i samband med dess företrädesemission av units

Genom företrädesemissionen av units, bestående av aktier och teckningsoptioner, och den utnyttjade övertilldelningsemissionen tillförs Isofol cirka 84 MSEK och kan komma att tillföras ytterligare maximalt cirka 110 MSEK vid utnyttjade av samtliga teckningsoptioner till högsta teckningskurs.
1 augusti 2025

Vinge biträder Oncorena i samband med nyemission

Vinge biträder Oncorena Holding AB i samband med en nyemission om cirka 133 miljoner kronor.
30 juli 2025

Vinge företräder Karl Hedin och minoritetsägarna vid försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida

Vinge har företrätt Karl Hedin och minoritetsägarna i samband med försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida Aktiebolag (”Vida”).
24 juli 2025