Uppdrag

Heda Skandinavien förvärvar Upplands Stängsel AB

17 januari 2019 M&A

Vinge har biträtt Heda Skandinavien, Sveriges ledande företag inom installation och service av områdessäkerhet, vid förvärv av Upplands Stängsel AB.

Efter förvärvet omsätter Heda-koncernen drygt 340 milj kr och har ca 150 anställda.

Vinges team bestod av Johan Winnerblad, Johanna Wiberg och Fredric Reissmüller.

Relaterat

Vinge företräder Summit Partners i samband med dess investering på över 1 miljard USD i Keyfactor

Vinge har, tillsammans med Kirkland & Ellis, företrätt Summit Partners i samband med en strategisk tillväxtinvestering i Keyfactor, en ledande leverantör av förtroendeinfrastruktur. Investeringen kommer att bidra till att accelerera bolagets globala expansion och tillväxtinitiativ och möjliggöra produktinnovation, geografisk expansion, kompetensförsörjning och strategiska förvärv.
20 juli 2026

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026