Uppdrag

Heda Skandinavien förvärvar Upplands Stängsel AB

17 januari 2019 M&A

Vinge har biträtt Heda Skandinavien, Sveriges ledande företag inom installation och service av områdessäkerhet, vid förvärv av Upplands Stängsel AB.

Efter förvärvet omsätter Heda-koncernen drygt 340 milj kr och har ca 150 anställda.

Vinges team bestod av Johan Winnerblad, Johanna Wiberg och Fredric Reissmüller.

Relaterat

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärv av Solidenergy

Revivo Group, ett portföljbolag till Helix Kapital, har förvärvat Solidenergy, en ledande leverantör av ytbehandlingstjänster på den norska marknaden. Bolaget verkar inom energi, offshore och infrastruktur och har huvudkontor i Ågotnes utanför Bergen. Solidenergy sysselsätter cirka 600 medarbetare.
3 mars 2026

Vinge biträder i samband med försäljningen av Poseidon Diving Group

Vinge biträder säljarna i samband med försäljningen av Poseidon Diving Group AB till Argo Defence Group AB. Poseidon som grundades 1958 är en ledande tillverkare av avancerad dyk- och andningsutrustning.
2 mars 2026

Vinge har biträtt ledningen i atNorth i samband med försäljningen av atNorth till CPP Investments och Equinix

Vinge har biträtt ledningen för atNorth vid försäljningen av atNorth till Canada Pension Plan Investment Board (CPP Investments) och Equinix (EMEA) Management, Inc. från Partners Group och minoritetsägarna.
2 mars 2026