Uppdrag

Glitnir banki hf. förvärvar Fischer Partners Fondkommision

21 juli 2006

Glitnir banki hf., tidigare Íslandsbanki hf., köper Fischer Partners för cirka 425Mkr. Köpeskillingen på cirka 425 MSEK, som betalas vid slutförandet av transaktionen, utgörs av 380 MSEK för Fischers aktiekapital samt 45 MSEK för återbetalning av skulder till Invik.

Vinge var rådgivare till Glitnir banki hf. Företrädare från Vinge var Michael Wigge, David Aversten, Mattias Hållberg och Dan Hanqvist.

Relaterat

Vinge har biträtt Eleda i samband med Eleda Norge AS förvärv av Nettpartner Bane AS

Vinge, tillsammans med Advokatfirmaet Thommessen har biträtt Eleda i samband med Eleda Norge AS förvärv av Nettpartner Bane AS från Å Energi-ägda Nettpartner AS.
19 januari 2026

Vinge har biträtt Orexo i samband med avyttring av rättigheterna till Zubsolv i USA

Vinge har biträtt Orexo avseende svensk rätt i samband med avyttringen av de amerikanska rättigheterna avseende Zubsolv till Dexcel Pharma USA.
14 januari 2026

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Haapanen

Revivo Group, en heltäckande leverantör av kvalificerade ytbehandlingstjänster, förvärvar Haapanen, som är ett väletablerat finskt specialistbolag.
14 januari 2026