Uppdrag

Förvärv av Lideta Hälsovård

10 november 2017 M&A

Vinge företräder Nordstjernan vid förvärv av en majoritet av aktierna i Lideta Hälsovård.

Lideta bedriver primärvård via 15 enheter i Stockholm och södra Sverige. Bolaget har vuxit snabbt sedan det grundades 2001 av läkaren Simon Larsson och har idag 93 000 listade patienter, 350 medarbetare och omsätter cirka 500 MSEK.

Transaktionen villkoras av godkännande hos berörda konkurrensmyndigheter, vilket förväntas under det fjärde kvartalet 2017.

Vinges team bestod av Johan Winnerblad, Kristina Ekberg, Samra Baytar, Johanna Wiberg och Marion Kronberg. Grant McKelvey och Xandra Ståhlberg biträder med konkurrensrättslig rådgivning.

Relaterat

Vinge biträder Helix Kapital vid etablering av Revivo Group

Helix Kapital ingår partnerskap med tre välrenommerade specialistbolag och etablerar Revivo Group, en ny aktör med ambitionen att bli den självklara partnern för ytbehandlingstjänster i Norden.
4 september 2025

Vinge har företrätt Oncopeptides i samband med dess företrädesemission

Vinge har företrätt Oncopeptides AB (publ) i samband med en fullt garanterad företrädesemission som tillför Oncopeptides cirka 150 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader.
28 augusti 2025

Vinge företräder Main Capital och Unik vid förvärvet av LEB System Aktiebolag

Vinge har företrätt Unik International ApS (“Unik”), en dansk leverantör av programvara för bostads- och fastighetsförvaltning, vid förvärvet av LEB System Aktiebolag. Det synergistiska förvärvet förväntas komplettera och utöka Uniks erbjudande och passar strategiskt väl in i Unik och ligger i linje med företagets internationaliseringsstrategi på den nordiska marknaden för fastighetsförvaltningsprogramvara.
28 augusti 2025