Uppdrag

Försäljning av EcoWin till Reuters

19 juli 2006

Reuters förvärvar EcoWin till ett värde av cirka 35 MEUR. Reuters förvärv av det privatägda företaget följer deras nyligen deklarerade tillväxtstrategi. Ecowin kommer genom förvärvet att bli integrerade med Reuters Research och Asset Management.

Vinge representerade de privatpersoner och truster som sålde EcoWin och företrädare från Vinge var Thomas Lakhall, Monika Selvin och Katarina Nilsson.

Relaterat

Vinge företräder Workday, Inc. vid förvärvet av Sana Labs för 1,1 miljarder dollar

Vinge, tillsammans med Orrick Herrington & Sutcliffe, har företrätt Workday, Inc. (NASDAQ: WDAY) (”Workday”) vid förvärvet av samtliga aktier i Sana Labs AB.
16 september 2025

Vinge biträder vid försäljning av ArmaTech till Defensor Group

Vinge har biträtt vid försäljningen av ArmaTech i Kungsbacka AB (“ArmaTech”) till den nybildade försvarskoncernen Defensor Group AB (“Defensor”).
16 september 2025

Vinge rådgivare i samband med Klarnas börsnotering på New York-börsen

Vinge, tillsammans med Latham & Watkins, agerade rådgivare åt bookrunners och managers i samband med Klarnas börsnotering på New York-börsen. Klarna är en global digital bank och leverantör av flexibla betalningslösningar.
15 september 2025