Uppdrag

Faiveley Transport förvärvar Sab Wabco

11 maj 2005

Faiveley Transport, fransk tillverkare av tågbromssystem och dotterbolag till Faiveley S.A, börsnoterad fransk tillverkare av järnvägsutrustning och industriell plast, har tillsammans med Sagard, fransk private-equity firma, tecknat avtal om förvärv av Sab Wabco, svensk tillverkare av tågbromssystem, från VestarCapital, amerikansk private-equity firma, för en total köpesumma på MEUR 310.

Vinge representerade Faiveley Transport. Ansvarig delägare på Vinge var Fredrik Wilkens som biträddes av Katja Cato, Sara Olsson, Therese Wentzel och Mattias Larsson.

Relaterat

Vinge företräder Axcel VI och Currentum vid förvärv av Elprojekt Skandinavien

Vinge företräder Axcel VI och Currentum-koncernen vid förvärvet av Elprojekt Skandinavien. Bolaget levererar kompletta elinstallationer i hela Sverige med fokus på nybyggnation av logistikfastigheter, produktionsanläggningar, flerbostadshus och kontorsbyggnader. Under 2024 omsatte Elprojekt Skandinavien 316 miljoner kronor.
23 juni 2025

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions i samband med försäljning av en produktionsanläggning specialiserad på tillverkning av antibiotika till Apotek Produktion & Laboratorier AB ("APL").
23 juni 2025

Vinge har biträtt Hansa Biopharma i samband med en riktad nyemission om cirka 232 miljoner kronor och omstrukturering av skuldfinansiering

Vinge har biträtt Hansa Biopharma AB (publ) i samband med en riktad nyemission, varigenom Hansa tillförs cirka 232 miljoner kronor före transaktionskostnader, och omstrukturering av skuldfinansiering. Som en del av sådan skuldomstrukturering har Hansa i samband med den riktade emissionen kvittat skulder motsvarande cirka 14,9 miljoner USD av sitt totala skuldbelopp.
23 juni 2025