Uppdrag

Fabege förvärvar fastigheten Tornet

20 juli 2006

Fabege AB har tecknat avtal om att förvärva resterande aktier i Fastighets AB Tornet. Fabege äger sedan tidigare 82,4% av aktierna i Tornet och förvärvet gäller de resterande 16,7 procenten. Kontantalternativet om 146 kronor per aktie innebär ett budvärde om cirka 665 Mkr.

Vinge agerade rådgivare till Fabege AB vid förvärvet. Företrädare från Vinge var Jan Lombach, Patrick Forslund och Mattias Friberg.

Relaterat

Vinge har biträtt Montrose by Carnegie AB i ansökan om värdepapperstillstånd

Vinge har framgångsrikt biträtt Montrose by Carnegie AB i samband med bolagets ansökan till Finansinspektionen om tillstånd att bedriva värdepappersrörelsetillstånd. Tillståndet meddelades av Finansinspektionen den 2 juli 2026.
12 augusti 2026

Vinge företräder Mjällby AIF i samband med försäljningen av Elliot Stroud till Hull City AFC

Vinge har företrätt de regerande allsvenska mästarna Mjällby AIF i samband med deras försäljning av den svenske landslagsspelaren Elliot Stroud till Premier League-laget Hull City AFC.
10 augusti 2026

Vinge företräder Altor i budet på Sleep Cycle

Snark BidCo, ett bolag kontrollerat av Altor Fund V (No. 1) och Altor Fund V (No. 2), lämnade ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Sleep Cycle att överlåta samtliga aktier till Snark BidCo. Aktierna i Sleep Cycle är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm. Efter utgången av den förlängda acceptfristen kontrollerar Snark BidCo cirka 79,2 procent av aktiekapitalet och rösterna i Sleep Cycle. Det totala värdet av erbjudandet upgick till cirka 497 miljoner kronor.
7 augusti 2026