Uppdrag

Fabege förvärvar fastigheten Tornet

20 juli 2006

Fabege AB har tecknat avtal om att förvärva resterande aktier i Fastighets AB Tornet. Fabege äger sedan tidigare 82,4% av aktierna i Tornet och förvärvet gäller de resterande 16,7 procenten. Kontantalternativet om 146 kronor per aktie innebär ett budvärde om cirka 665 Mkr.

Vinge agerade rådgivare till Fabege AB vid förvärvet. Företrädare från Vinge var Jan Lombach, Patrick Forslund och Mattias Friberg.

Relaterat

Vinge biträder Dunlop Aircraft Tyres vid emission av seniora säkerställda obligationer om 93 miljoner USD

Vinge har biträtt Dunlop, i samband med dess emission av seniora säkerställda obligationer om 93 miljoner USD, inom ett totalt rambelopp om 120 miljoner USD.
8 januari 2026

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärv av Labino

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärvet av Labino, en världsledande svensk tillverkare av industriella UV-ljusarmaturer.
19 december 2025

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Nordisk Ytbehandling

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärvet av Nordisk Ytbehandling, ett etablerat entreprenadbolag i Nyköping med specialistkompetens inom blästring samt rost- och brandskyddsmålning mot industri- och infrastruktursektorn.
19 december 2025