Uppdrag

Europeiska kommissionen lägger ner utredning av Tele2

13 november 2018 EU‑ och konkurrensrätt

Den 25 april 2017 inledde Europeiska kommissionen, med biträde av Konkurrensverket, gryningsräder hos Tele2 och andra telekomoperatörer för att utreda påstådda överträdelser av EU:s konkurrensregler.

Kommissionen har meddelat att utredningen avslutas utan några ytterligare åtgärder. Vinge biträdde Tele2 under utredningen.

Vinges team omfattade delägarna Johan Karlsson och Marcus Glader, ekonomisk experten Jakob Jeanrond samt biträdande juristerna Johan Wahlbom och Xandra Ståhlberg m fl. 
 

Relaterat

Vinge biträder L5 Navigation vid förvärv av Lundaman Instrument

L5 Navigation Systems AB har förvärvat aktierna i Lundaman Instrument AB. Lundaman utvecklar och levererar vågsystem för hjullastare och truckar med fokus på entreprenad, återvinning, industri och materialhantering.
13 maj 2026

Vinge biträder Aonic vid emission av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner

Vinge har biträtt Aonic AB (publ) i samband med emissionen av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner, samt parallellt skriftligt förfarande för ökning av ramverket för obligationerna till EUR 150 miljoner.
12 maj 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion till Altor

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion-koncernen till Altor. I samband med transaktionen kommer entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som nyckelägare, i partnerskap med Altor för att accelerera koncernens nästa tillväxtfas på befintliga marknader och i nya geografier.
11 maj 2026