Uppdrag

Europeiska kommissionen lägger ner utredning av Tele2

13 november 2018 EU‑ och konkurrensrätt

Den 25 april 2017 inledde Europeiska kommissionen, med biträde av Konkurrensverket, gryningsräder hos Tele2 och andra telekomoperatörer för att utreda påstådda överträdelser av EU:s konkurrensregler.

Kommissionen har meddelat att utredningen avslutas utan några ytterligare åtgärder. Vinge biträdde Tele2 under utredningen.

Vinges team omfattade delägarna Johan Karlsson och Marcus Glader, ekonomisk experten Jakob Jeanrond samt biträdande juristerna Johan Wahlbom och Xandra Ståhlberg m fl. 
 

Relaterat

Vinge biträder Smart Eye vid förvärv av Sightic Analytics

Smart Eye har ingått avtal om förvärv av samtliga aktier i Sightic Analytics för en fast köpeskilling om 60,5 MSEK som ska erläggas med nyemitterade aktier i Smart Eye och en tilläggsköpeskilling om maximalt 50 MSEK, vilken är villkorad av att vissa finansiella respektive operativa mål uppfylls.
24 februari 2026

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Baker Tilly Uppsala AB och Baker Tilly Guide AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Baker Tilly Uppsala AB och Baker Tilly Guide AB.
22 februari 2026

Vinge rådgivare när Nimlas expanderar med dubbla förvärv inom elbranschen

Vinge har biträtt Nimlas i samband med förvärven av Uppsala Elcentral AB och Tjädermo's El AB – två strategiska affärer som stärker koncernens position på den svenska elinstallationsmarknaden.
20 februari 2026