Uppdrag

Europeiska investeringsbanken har ingått ett 47 miljoner euro finansieringsavtal med det svenska innovativa batteriteknologiföretaget Nilar.

5 oktober 2020 Bank och finans

Vinge har företrätt Europeiska investeringsbanken (EIB) i samband med finansieringen av batteriteknologiföretaget Nilar International AB (Nilar).

Finansieringen stöds av EU-kommissionens InnovFin energidemonstrationsprojekt vilket är ett instrument för riskfinansiering utformat för att stödja innovativa projekt inom områden som t.ex. förnybar energi och energilagring. Målet med programmet är att överbrygga klyftan från demonstration till kommersialisering och därmed bidra till utbyggnaden av nästa generations innovativa och koldioxidsnåla energiteknik. En länk till EIB:s pressmeddelande finns här.

Nilar är den ledande producenten av avancerade Hydride®-batterier (NiMH) för energilagring. Nilars lösningar erbjuder unika säkerhetsfördelar och är miljövänliga. Med tillverkning baserad på 100 procent förnybar energi i produktionsanläggningen i Gävle revolutionerar Nilar energi- och strömförsörjningstekniken, liksom tekniken för automatiserad batteriproduktion.

Vinges team har bestått av Johan Larsson, Albert Wållgren, Ludvig Wettergren och Viktor Lennartsson.

 

Relaterat

Vinge företräder Summit Partners i samband med dess investering på över 1 miljard USD i Keyfactor

Vinge har, tillsammans med Kirkland & Ellis, företrätt Summit Partners i samband med en strategisk tillväxtinvestering i Keyfactor, en ledande leverantör av förtroendeinfrastruktur. Investeringen kommer att bidra till att accelerera bolagets globala expansion och tillväxtinitiativ och möjliggöra produktinnovation, geografisk expansion, kompetensförsörjning och strategiska förvärv.
20 juli 2026

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026