Uppdrag

EQT förvärvar MTU från DaimlerChrysler

19 juli 2006

EQT har tecknat avtal med DaimlerChrysler om att köpa 100% av de tyska motortillverkarna MTU Friedschafen GmbH. MTU-gruppens verksamhet består av tillverkning och utveckling av dieselmotorer, samt kör- och drivsystem för båtar, pansarfordon etc.

Förvärvet granskades av konkurrensmyndigheter och Vinge agerade rådgivare inom området. Företrädare från Vinge var Johan Karlsson, Ulrika Wester, Pernilla Olsson och Hanna Eklinder.

Relaterat

Vinge har biträtt vid försäljningen av Compab till Tången

Vinge har biträtt ägarna av Compab Energiteknik i samband med försäljningen av 80 procent av aktierna till Tången Industrikapital. Compab som omstätter ca. 100 MSEK säljer, installerar och servar bl.a. ång- och hetvattenpannor samt brännare till industrin.
26 oktober 2026

Vinge har biträtt Capio vid förvärvet av Rehabhotellet Sthlm AB

Rehabhotellet i Sthlm AB bedriver verksamhet med avancerad sjukvård i hemmet och specialiserad palliativ slutenvård inom Region Stockholm.
26 oktober 2026

Vinge företräder Ikano Bank vid förvärv av låneportfölj från Entercard

Vinge har företrätt Ikano Bank AB (publ) vid förvärvet av en portfölj med presterande konsumentlån från Entercard Group AB. Per den 30 september 2026 uppgick lånens avtalsenliga belopp till cirka 7 miljarder kronor.
26 oktober 2026