Uppdrag

EQT förvärvar MTU från DaimlerChrysler

19 juli 2006

EQT har tecknat avtal med DaimlerChrysler om att köpa 100% av de tyska motortillverkarna MTU Friedschafen GmbH. MTU-gruppens verksamhet består av tillverkning och utveckling av dieselmotorer, samt kör- och drivsystem för båtar, pansarfordon etc.

Förvärvet granskades av konkurrensmyndigheter och Vinge agerade rådgivare inom området. Företrädare från Vinge var Johan Karlsson, Ulrika Wester, Pernilla Olsson och Hanna Eklinder.

Relaterat

Vinge har biträtt Nordion Energi AB i samband med förvärv av aktier i Kalmar Energi

Nordion Energi förvärvar hela E.ON Sverige ABs innehav i Kalmar Energi och i samband med tillträdet avyttra Kalmar Energis elhandelsverksamhet till Siljansvik AB (publ).
29 maj 2026

Vinge biträder Latour vid aktieförsäljningar i ASSA ABLOY och Securitas om 2,5 miljarder SEK i vardera bolag

Vinge har biträtt Investmentaktiebolaget Latour (publ) i samband med försäljningen av delar av deras aktieinnehav i ASSA ABLOY och Securitas till ett totalt värde om 5 miljarder kronor.
27 maj 2026

Vinge biträder Hybridge Group vid förvärv av NESC

Hybridge Group och konsultföretaget NESC går samman. Genom samgåendet stärker Hybridge Group sitt erbjudande inom prefabricerade stomlösningar.
27 maj 2026