Uppdrag

EQT förvärvar Candidator

10 januari 2018 M&A

Vinge har biträtt Sobro och övriga ägare vid försäljning av samtliga aktier i Candidator Holding AB (”Candidator”) till EQT Mid Market Europe (”EQT”).

I samband med affären kommer ledningen att göra en betydande återinvestering och fortsätta utveckla Candidator tillsammans med EQT. Candidator är ett snabbväxande IT-drift- och outsourcingföretag med bas i Alingsås och verksamhet i Stockholm, Göteborg, Malmö, Bergen och Oslo. Företaget har cirka 300 anställda i Sverige och Norge och omsätter cirka 450 MSEK.

Vinges team består av Johan Winnerblad, Joacim Rydergård, Filip Brosset, Christina Odengran och Sofie Sundin.

Relaterat

Vinge företräder Cinven vid förvärv av Ongoing Warehouse

Vinge har företrätt Cinven i samband med förvärvet av Ongoing Warehouse.
6 maj 2026

Vinge företräder Fazer i samband med dess förvärv av Aroma

Fazer har ingått avtal avseende förvärv av Konfektyrfabriken Aroma AB, en svensk godistillverkare känd för sina klassiska godisprodukter såsom Geléhallon, Hallonbåtar, Röda Hjärtan och Gräddkola. Förvärvet stärker Fazers position på den svenska godismarknaden, särskilt inom lösviktsgodis, godispåsar och säsongsprodukter. Förvärvet är villkorat av sedvanliga myndighetsgodkännanden.
6 maj 2026

Vinge företräder Investor i samband med Electrolux Groups företrädesemission

Vinge företräder Investor AB (publ) (”Investor”) i samband med Electrolux Groups företrädesemission om cirka 9 miljarder kronor. Investor har åtagit sig att teckna sin pro rata-andel, motsvarande cirka 1,7 miljarder kronor, och därutöver att garantera ytterligare cirka 1,7 miljarder kronor.
6 maj 2026