Uppdrag

EQT förvärvar Candidator

10 januari 2018 M&A

Vinge har biträtt Sobro och övriga ägare vid försäljning av samtliga aktier i Candidator Holding AB (”Candidator”) till EQT Mid Market Europe (”EQT”).

I samband med affären kommer ledningen att göra en betydande återinvestering och fortsätta utveckla Candidator tillsammans med EQT. Candidator är ett snabbväxande IT-drift- och outsourcingföretag med bas i Alingsås och verksamhet i Stockholm, Göteborg, Malmö, Bergen och Oslo. Företaget har cirka 300 anställda i Sverige och Norge och omsätter cirka 450 MSEK.

Vinges team består av Johan Winnerblad, Joacim Rydergård, Filip Brosset, Christina Odengran och Sofie Sundin.

Relaterat

Vinge företräder SEB Kort i samband med gränsöverskridande fusion med AirPlus

Vinge har företrätt SEB Kort i samband med en gränsöverskridande fusion varigenom dotterbolaget AirPlus uppgått i SEB Kort genom absorption.
6 augusti 2026

Vinge företräder Altor- och Stena-ägda Gunnebo i samband med försäljning av Gunnebo Entrance Control AB till ASSA Abloy

Vinge har företrätt Gunnebo i samband med försäljningen av Gunnebo Entrance Control AB till ASSA Abloy.
4 augusti 2026