Uppdrag

Ellos förvärvar Jotex AB

12 maj 2005

Ellos AB, det svenska modekatalogföretaget, har tecknat avtal om förvärv av Jotex AB, en skandinavisk återförsäljare av hemtextilier via postorder, från Borås Wäfveri AB. Köpesumman är ej offentlig. Jotex, som bedriver verksamhet i tre olika skandinaviska länder – Sverige, Norge och Finland – redovisade en försäljning på MEUR 30 för 2003.

Vinge representerade Ellos AB. Ansvariga delägare på Vinge var Olle Lindén och Björn Nicolai som biträddes av Olof Thorsell och Monika Johansson.

Relaterat

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärv av Labino

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärvet av Labino, en världsledande svensk tillverkare av industriella UV-ljusarmaturer.
19 december 2025

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Nordisk Ytbehandling

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärvet av Nordisk Ytbehandling, ett etablerat entreprenadbolag i Nyköping med specialistkompetens inom blästring samt rost- och brandskyddsmålning mot industri- och infrastruktursektorn.
19 december 2025

Vinge har biträtt vid försäljning av NCS Colour

Vinge har biträtt Sobro och övriga ägare när Helix Kapital går in som ny ägarpartner i NCS Colour tillsammans med ledningsteamet.
19 december 2025