Uppdrag

E.N. Sak Försäkring försatt i likvidation – Vingeadvokater utsedda till likvidatorer

21 december 2011

Som tidigare meddelats (se pressmeddelande per 2011-11-10) har Finansinspektionen (FI) återkallat E.N. Sak Försäkring i Europa AB:s tillstånd att driva försäkringsrörelse. I samband därmed gav FI Vingeadvokaterna Robert Wikholm och Fabian Ekeblad i uppdrag att gemensamt och i samråd med FI driva E.N. Sak Försäkring under förvaltning intill dess att Bolagsverket beslutar att bolaget ska gå i likvidation. 

Bolagsverket har nu beslutat att E.N. Sak Försäkring ska gå i likvidation och utsett Robert Wikholm och Fabian Ekeblad till likvidatorer. 

E.N. Sak Försäkring är ett mindre skadeförsäkringsbolag som i huvudsak säljer försäkringar mot inkomstbortfall vid arbetslöshet. 

Försäkringarna för bolagets försäkringstagare gäller fortfarande fullt ut och påverkas inte av att bolaget trätt i likvidation. E.N. Sak Försäkrings försäkringstagare har anledning att fortsatta betala sina premier. Robert Wikholm och Fabian Ekeblad har utrett E.N. Sak Försäkrings ekonomi och förhandlar nu med några utvalda intressenter om en överlåtelse av bolagets försäkringsbestånd till en köpare som kan godkännas av Finansinspektionen. Genom en överlåtelse av försäkringsavtalen tillvaratas försäkringstagarnas intressen.

För frågor från media, kontakta:
Robert Wikholm, 08 614 31 77
Fabian Ekeblad, 08 614 30 97

För frågor från försäkringstagare, kontakta:
ensak@vinge.se, eller 072 155 39 09

 

Relaterat

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions i samband med försäljningen av deras produktionsanläggning i Uppsala till Ofichem.
13 augusti 2025

Vinge biträder Isofol Medical AB (publ) i samband med dess företrädesemission av units

Genom företrädesemissionen av units, bestående av aktier och teckningsoptioner, och den utnyttjade övertilldelningsemissionen tillförs Isofol cirka 84 MSEK och kan komma att tillföras ytterligare maximalt cirka 110 MSEK vid utnyttjade av samtliga teckningsoptioner till högsta teckningskurs.
1 augusti 2025

Vinge biträder Oncorena i samband med nyemission

Vinge biträder Oncorena Holding AB i samband med en nyemission om cirka 133 miljoner kronor.
30 juli 2025