Uppdrag

Dnb Nor lägger bud om köp av aktier i Svensk fastighetsförmedling

18 juni 2007

Vinge företräder Svensk Fastighetsförmedling vid det bud som Dnb Nor lagt fram avseende köp av aktier i Svensk Fastighetsförmedling AB för 440 MSEK. Svensk Fastighetsförmedling är en rikstäckande fastighetskedja bestående av fristående företag i samverkan. Svensk Fastighetsförmedling erbjuder fastighetsmäklartjänster, främst inom privatboendesektorn, men även inom kommersiella och lantbruksfastigheter.
 
Delägare Johan Cederlund tillsammans med de biträdande juristerna Christine Andersen och Linda Nyborg företräder Svensk Fastighetsförmedling.

Relaterat

Vinge biträder Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka

Vinge har biträtt Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka. I samband med transaktionen kommer Consolid, entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som minoritetsägare vid sidan av Nalka som ny majoritetsägare.
28 augusti 2026

Vinge företräder IK Partners och Selatek i samband med förvärvet av Jamo Sikring

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Selatek AB (“Selatek”) i samband med förvärvet av JAMO SIKRING A/S (“Jamo Sikring”), en dansk specialist inom installation, service och löpande kontroll av brandtekniska anläggningar. Förvärvet innebär att Selatek etablerar verksamhet i Danmark och stärker samtidigt koncernens position inom brandsäkerhet och säkerhetsservice i Norden.
21 augusti 2026

Vinge biträder Xamera Group vid förvärv av finska Integrify

Xamera Group, delägt av Helix Kapital, har förvärvat samtliga aktier i finska Integrify, en ledande finsk aktör inom teknikfokuserad och hyrköpsbaserad kompetensförsörjning till industri-, försvars- och techsektorn.
20 augusti 2026