Uppdrag

Digia Inc. och Sysopen Plc bildar SysOpen Digia

1 juli 2005

Sysopen Plc, en finsk oberoende leverantör av IT-tjänster, och Digia Inc., finsk leverantör av Smartphone-system, har ingått avtal om att tillsammans bilda ett nytt företag under namnet SysOpen Digia Plc.

Vinge representerade Investor Growth Capital, en av aktieägarna i Digia Inc. Ansvarig delägare var Johan Winnerblad.

Relaterat

Vinge biträder HealthCap vid investering i Neobiomics

HealthCap investerar i Neobiomics AB, som utvecklar produkter inom neonatalområdet. Neobiomics främsta produkt, Proprems, är ett probiotiskt kosttillskott utvecklat för barn som fötts för tidigt.
22 maj 2026

Vinge företräder Sveafastigheter i dess fusion med KlaraBo

Vinge företräder Sveafastigheter AB (publ) i dess fusion med KlaraBo Sverige AB.
22 maj 2026

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Stalon

Lagercrantz Group Aktiebolag har förvärvat 88% av aktierna i Stalon AB, en svensk tillverkare av ljuddämpare för jaktvapen. Bolaget är baserat i Stalon utanför Vilhelmina, där bolaget bedriver utveckling och produktion i egna lokaler.
21 maj 2026