Uppdrag

Danfoss A/S förvärvar Thermia Värme AB

7 september 2005

Danfoss A/S, en dansk tillverkare av industriella produkter, har tecknat avtal om förvärv av Thermia Värme AB, en svensk tillverkare av värmepumpar, från Procuritas Capital Investors III, en av den svenska private equity firman Procuritas Partners KB fonder, för en ej offentlig köpesumma.

Vinge representerade Danfoss A/S.
Ansvarig delägare var Ulf Sallnäs som biträddes av Christine Andersen.

Relaterat

Vinge har biträtt Skeptiva AB i samband med en kapitalanskaffning

Skeptiva bygger nästa generations cybersäkerhetsförsvar mot bedrägerier. Skeptiva har utvecklat en AI-applikation som upptäcker attacker och varnar användaren i realtid.
11 mars 2026

Vinge har företrätt Main Capital vid förvärvet av Good Solutions Sweden AB

Good Solutions Sweden AB (”Good Solutions”) tillhandahåller en mjukvarulösning som hjälper fabriker att identifiera och minska produktionsförluster. Mjukvaran omvandlar data från maskiner och operatörer till insikter som kan användas för att effektivisera produktionen och öka lönsamheten.
11 mars 2026

Vinge företräder Studsvik AB (publ) vid förvärvet av Kärnfull Next AB

Vinge har företrätt Studsvik AB (publ) i samband med förvärvet av Kärnfull Next AB, ett bolag som utvecklar metoder för att bygga små modulära kärnreaktorer.
10 mars 2026