Uppdrag

Cierco Corporation – försäljning av Airicole AB till Sydkraft AB

11 maj 2005

Sydkraft, svensk leverantör av energi i form av el, gas, värme, har tecknat avtal om förvärv av företaget Airicole, ett projekteringsföretag inom havsbaserade vindkraftanläggningar, från Cierco Corporation, för en ej offentlig köpesumma.

Vinge representerade Cierco Corporation.  Ansvarig delägare var Fredrik Wilkens som biträddes av Sara Olsson, Fredrika Skoog och Therese Wentzel.

Relaterat

Vinge företräder IK Partners och Selatek i samband med förvärvet av Jamo Sikring

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Selatek AB (“Selatek”) i samband med förvärvet av JAMO SIKRING A/S (“Jamo Sikring”), en dansk specialist inom installation, service och löpande kontroll av brandtekniska anläggningar. Förvärvet innebär att Selatek etablerar verksamhet i Danmark och stärker samtidigt koncernens position inom brandsäkerhet och säkerhetsservice i Norden.
21 augusti 2026

Vinge biträder Xamera Group vid förvärv av finska Integrify

Xamera Group, delägt av Helix Kapital, har förvärvat samtliga aktier i finska Integrify, en ledande finsk aktör inom teknikfokuserad och hyrköpsbaserad kompetensförsörjning till industri-, försvars- och techsektorn.
20 augusti 2026

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S, ett danskt IT-tjänsteföretag med över 25 års erfarenhet av hanterade IT-tjänster, molnlösningar och cybersäkerhet för kunder inom flera olika branscher.
18 augusti 2026