Uppdrag

Cerealia Foods & Bread förvärvar Semper AB Foodservice

7 september 2005

Cerealia Foods & Bread (Cerealia Foods), ett av Svenska Lantmännens dotterbolag och försäljare av färskt bröd och kaffebröd, har tecknat avtal om förvärv av verksamhetsområdet Foodservice från Semper AB. Foodservice verksamheten innefattar tillverkning och försäljning av bl a frysta färdigrätter för storkök. Köpeskillingen är ej offentlig.

Vinge representerade Semper AB.
Ansvarig delägare var Christina Kokko och Johan Göthberg som biträddes av Tom Zachrisson och Patrik Göthlin.

Relaterat

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärv av Labino

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärvet av Labino, en världsledande svensk tillverkare av industriella UV-ljusarmaturer.
19 december 2025

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Nordisk Ytbehandling

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärvet av Nordisk Ytbehandling, ett etablerat entreprenadbolag i Nyköping med specialistkompetens inom blästring samt rost- och brandskyddsmålning mot industri- och infrastruktursektorn.
19 december 2025

Vinge har biträtt vid försäljning av NCS Colour

Vinge har biträtt Sobro och övriga ägare när Helix Kapital går in som ny ägarpartner i NCS Colour tillsammans med ledningsteamet.
19 december 2025