Uppdrag

CapMan Oy and 3i Group säljer NeoPharma AB till Solvay Pharmaceuticals

10 maj 2005

Solvay Pharmaceuticals, en belgiskbaserad koncern inom områdena läkemedel, plast och kemi, har tecknat avtal om förvärv av NeoPharma AB, ett svenskt företag som utvecklar och marknadsför läkemedel och system för behandling av bl a Parkinsons sjukdom, från 3i Group, en engelsk private equity firma, och CapMan, en finsk private-equity firma, för ca MSEK 640 miljoner (MEUR 71.26).

Vinge representerade säljarna som bestod av privatpersoner och private equity fonder vari 3i och CapMan ingick.
Ansvariga delägare var Anders Åberg och Malin Ohlin Åkermark som biträddes av Maja Wettergren och Ola Sandersson.

Vill du veta mer om Vinges uppdragsgivare i transaktionen, klicka på länken nedan.

Relaterat

Vinge biträder Borgo vid bolagets första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Borgo AB (publ) i samband med dess framgångsrika emission av primärkapitalinstrument (s.k. AT1-obligationer) om 350 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 390 punkter.
29 januari 2026

Vinge företräder J Bil vid förvärv av Appelskog Bil AB

Vinge företrädde köparen J Bil AB vid förvärv av samtliga aktier i Appelskog Bil AB.
29 januari 2026

Vinge har biträtt United Lithium Corp. i samband med förvärv av Swedish Minerals AB

United Lithium är ett prospekterings- och utvecklingsbolag med fokus på den globala efterfrågan på litium, uran och sällsynta jordartsmetaller.
29 januari 2026