Uppdrag

CapMan Oy and 3i Group säljer NeoPharma AB till Solvay Pharmaceuticals

10 maj 2005

Solvay Pharmaceuticals, en belgiskbaserad koncern inom områdena läkemedel, plast och kemi, har tecknat avtal om förvärv av NeoPharma AB, ett svenskt företag som utvecklar och marknadsför läkemedel och system för behandling av bl a Parkinsons sjukdom, från 3i Group, en engelsk private equity firma, och CapMan, en finsk private-equity firma, för ca MSEK 640 miljoner (MEUR 71.26).

Vinge representerade säljarna som bestod av privatpersoner och private equity fonder vari 3i och CapMan ingick.
Ansvariga delägare var Anders Åberg och Malin Ohlin Åkermark som biträddes av Maja Wettergren och Ola Sandersson.

Vill du veta mer om Vinges uppdragsgivare i transaktionen, klicka på länken nedan.

Relaterat

Vinge företräder Workday, Inc. vid förvärvet av Sana Labs för 1,1 miljarder dollar

Vinge, tillsammans med Orrick Herrington & Sutcliffe, har företrätt Workday, Inc. (NASDAQ: WDAY) (”Workday”) vid förvärvet av samtliga aktier i Sana Labs AB.
16 september 2025

Vinge biträder vid försäljning av ArmaTech till Defensor Group

Vinge har biträtt vid försäljningen av ArmaTech i Kungsbacka AB (“ArmaTech”) till den nybildade försvarskoncernen Defensor Group AB (“Defensor”).
16 september 2025

Vinge rådgivare i samband med Klarnas börsnotering på New York-börsen

Vinge, tillsammans med Latham & Watkins, agerade rådgivare åt bookrunners och managers i samband med Klarnas börsnotering på New York-börsen. Klarna är en global digital bank och leverantör av flexibla betalningslösningar.
15 september 2025