Uppdrag

CapMan Oy and 3i Group säljer NeoPharma AB till Solvay Pharmaceuticals

10 maj 2005

Solvay Pharmaceuticals, en belgiskbaserad koncern inom områdena läkemedel, plast och kemi, har tecknat avtal om förvärv av NeoPharma AB, ett svenskt företag som utvecklar och marknadsför läkemedel och system för behandling av bl a Parkinsons sjukdom, från 3i Group, en engelsk private equity firma, och CapMan, en finsk private-equity firma, för ca MSEK 640 miljoner (MEUR 71.26).

Vinge representerade säljarna som bestod av privatpersoner och private equity fonder vari 3i och CapMan ingick.
Ansvariga delägare var Anders Åberg och Malin Ohlin Åkermark som biträddes av Maja Wettergren och Ola Sandersson.

Vill du veta mer om Vinges uppdragsgivare i transaktionen, klicka på länken nedan.

Relaterat

Vinge har biträtt Lagercrantz Group vid förvärv av Sit Right och Enskede Hydraul

Lagercrantz Group AB (publ) har förvärvat 70 procent av aktierna i de två svenska bolagen Sit Right AB och Enskede Hydraul AB, ledande aktörer inom produkter respektive eftermarknadsdelar för skogs- och entreprenadmaskiner i Europa.
7 november 2025

Vinge företräder grundarna av NOOS Digital i samband med samgående med Rocket Revenue och 56K Digital

Efter samgåendet mellan Rocket Revenue och 56K Digital tidigare i år, tar gruppen nästa steg genom att förena sig med NOOS Digital. Tillsammans bildar de tre bolagen en av Nordens mest heltäckande partners för digital transformation och affärsdriven tillväxt.
4 november 2025

Vinge biträder Setra Trävaror vid försäljning av Malå Såg till HS Timber

Det österrikiska företaget HS Timber Group har tecknat avtal om att förvärva 100 procent av aktierna i det svenska träförädlingsföretaget Malå Såg AB från Setra Trävaror AB, ett dotterbolag till Setra Group AB. Affären är fortfarande föremål för godkännande från berörda myndigheter.
29 oktober 2025