Uppdrag

CapMan Group förvärvar Inflight Service Europe AB

7 september 2005

Fonder som förvaltas av CapMan Oy, en finsk private equity firma, har tecknat avtal om ett förvärv av en majoritet i Inflight Service Europe AB, ett svenskt ledande företag inom tax-free och detaljhandel för flyg- och båtresenärer. Transaktionens värde är ej offentligt. CapMans fonder kommer att förvärva 68% av Inflight Service. De två grundarna Johan Bjarke och Johan Kullander kommer att äga 23% av bolaget och de anställda resterande 9%.

Vinge representerade CapMan Group.
Ansvarig delägare var Jan Byström som biträddes av Mattias Hållberg.

Relaterat

Vinge har företrätt Oncopeptides i samband med dess företrädesemission

Vinge har företrätt Oncopeptides AB (publ) i samband med en fullt garanterad företrädesemission som tillför Oncopeptides cirka 150 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader.
28 augusti 2025

Vinge företräder Main Capital och Unik vid förvärvet av LEB System Aktiebolag

Vinge har företrätt Unik International ApS (“Unik”), en dansk leverantör av programvara för bostads- och fastighetsförvaltning, vid förvärvet av LEB System Aktiebolag. Det synergistiska förvärvet förväntas komplettera och utöka Uniks erbjudande och passar strategiskt väl in i Unik och ligger i linje med företagets internationaliseringsstrategi på den nordiska marknaden för fastighetsförvaltningsprogramvara.
28 augusti 2025

Vinge har biträtt Xspray Pharma i samband med dess företrädesemission och skuldrefinansiering

Vinge har biträtt Xspray Pharma AB (publ) i samband med en företrädesemission om cirka 130 miljoner kronor före transaktionskostnader med en övertilldelningsemission om cirka 20 miljoner kronor samt refinansiering av ett befintligt lån.
28 augusti 2025