Uppdrag

Broadgate & Stendörren Fastigheter AB säljer Stendörren Property Portfolio

13 november 2006

Broadgate & Stendörren Fastigheter har tecknat avtal med Kungsleden AB (publ) gällande försäljning av Stendörren Property Portfolio. Försäljningen inkluderar 24 fastigheter och tomträtter till ett värde av SEK 1,7 miljarder. Fastigheterna är belägna i mellersta och södra Sverige och har en total uthyrningsyta på 190 000 kvm.
 
Vinge agerade rådgivare till säljarna och företrädare från Vinge var Stefan de Hevesy, Henrik Wenckert och Kristoffer Nordman.

Relaterat

Vinge har biträtt Lagercrantz Group vid förvärv av Sit Right och Enskede Hydraul

Lagercrantz Group AB (publ) har förvärvat 70 procent av aktierna i de två svenska bolagen Sit Right AB och Enskede Hydraul AB, ledande aktörer inom produkter respektive eftermarknadsdelar för skogs- och entreprenadmaskiner i Europa.
7 november 2025

Vinge företräder grundarna av NOOS Digital i samband med samgående med Rocket Revenue och 56K Digital

Efter samgåendet mellan Rocket Revenue och 56K Digital tidigare i år, tar gruppen nästa steg genom att förena sig med NOOS Digital. Tillsammans bildar de tre bolagen en av Nordens mest heltäckande partners för digital transformation och affärsdriven tillväxt.
4 november 2025

Vinge biträder Setra Trävaror vid försäljning av Malå Såg till HS Timber

Det österrikiska företaget HS Timber Group har tecknat avtal om att förvärva 100 procent av aktierna i det svenska träförädlingsföretaget Malå Såg AB från Setra Trävaror AB, ett dotterbolag till Setra Group AB. Affären är fortfarande föremål för godkännande från berörda myndigheter.
29 oktober 2025