Broadgate & Stendörren Fastigheter AB säljer Stendörren Property Portfolio
13 november 2006
Broadgate & Stendörren Fastigheter har tecknat avtal med Kungsleden AB (publ) gällande försäljning av Stendörren Property Portfolio. Försäljningen inkluderar 24 fastigheter och tomträtter till ett värde av SEK 1,7 miljarder. Fastigheterna är belägna i mellersta och södra Sverige och har en total uthyrningsyta på 190 000 kvm.
Vinge agerade rådgivare till säljarna och företrädare från Vinge var Stefan de Hevesy, Henrik Wenckert och Kristoffer Nordman.
Vinge har biträtt Sluta Gräv, ett portföljbolag till Sobro, vid förvärv av Stavrex. Tillsammans bildar bolagen Nordens ledande leverantör av markskruv, med marknadens bredaste erbjudande.
Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av ytterligare seniora, icke-säkerställda gröna obligationer om SEK 300 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner kronor).
Vinge har biträtt DNB Carnegie Investment Bank AB (publ), i egenskap av sole bookrunner, i samband med en emission av seniora säkerställda obligationer om 130 miljoner euro inom en ram om 200 miljoner euro.