Uppdrag

Böwe Systec International och Strålfors bildar joint venture

12 maj 2005

Roll Systems, nordamerikas största tillverkare av för- och efterbehandlingssystem till höghastighetsprintrar, och Strålfors affärsområde Lasermax slås samman. Böwe Systec International GmbH, moderbolag till Roll Systems, och Strålfors AB, har tecknat en avsiktsförklaring om att bilda ett gemensamt bolag, Lasermax Roll Systems AB. Affären har ett värde på ca MUSD 44.

Vinge representerade Böwe Systec International GmbG. Ansvarig delägare på Vinge var Jan Örtenholm som biträddes av Jesper Ottergren, Emma Olnäs, Anna Jonsson, Magnus Larsson (Miljörätt) och Maria Strömhage (Arbetsrätt).

Relaterat

Vinge biträder Atria Sverige vid investering i Cookin Food

Atria Sverige har förvärvat 25 procent i det svenska färdigmatsbolaget Cookin Food Sweden AB. Transaktionen genomförs genom förvärv av aktier i Bite Delight AB, som äger Cookin Food Sweden AB. Atria har en option att förvärva de återstående aktierna i Bite Delight AB efter år 2028.
4 mars 2026

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärv av Solidenergy

Revivo Group, ett portföljbolag till Helix Kapital, har förvärvat Solidenergy, en ledande leverantör av ytbehandlingstjänster på den norska marknaden. Bolaget verkar inom energi, offshore och infrastruktur och har huvudkontor i Ågotnes utanför Bergen. Solidenergy sysselsätter cirka 600 medarbetare.
3 mars 2026

Vinge har företrätt Oncopeptides i samband med dess företrädesemission

Vinge har företrätt Oncopeptides AB (publ) i samband med en delvis garanterad företrädesemission som förväntas tillföra Oncopeptides cirka 200 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader.
3 mars 2026