Uppdrag

Blenheim Properties säljer Jakobsbergs Centrum

16 augusti 2006

Efter ett och ett halvt års innehav säljer Blenheim Properties Jakobsbergs Centrum till finska Citycon. Köpet sker genom ett bolagsförvärv där det underliggande fastighetsvärdet uppgår till 980 miljoner kronor.

Vinge var rådgivare till Blenheim Properties vid försäljningen. Företrädare från Vinge var Patrick Forslund och Jonas Erlandsson.

Relaterat

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Evolv Robotics

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Evolv Robotics, ett snabbväxande isländskt mjukvarubolag specialiserat på digital arbetsflödesautomatisering.
5 mars 2026

Vinge biträder Atria Sverige vid investering i Cookin Food

Atria Sverige har förvärvat 25 procent i det svenska färdigmatsbolaget Cookin Food Sweden AB. Transaktionen genomförs genom förvärv av aktier i Bite Delight AB, som äger Cookin Food Sweden AB. Atria har en option att förvärva de återstående aktierna i Bite Delight AB efter år 2028.
4 mars 2026

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärv av Solidenergy

Revivo Group, ett portföljbolag till Helix Kapital, har förvärvat Solidenergy, en ledande leverantör av ytbehandlingstjänster på den norska marknaden. Bolaget verkar inom energi, offshore och infrastruktur och har huvudkontor i Ågotnes utanför Bergen. Solidenergy sysselsätter cirka 600 medarbetare.
3 mars 2026