Uppdrag

Biovitrum AB förvärvar läkemedelsbolaget Arexis AB

3 oktober 2005

Biovitrum, ett svenskt bioteknikföretag, har tecknat avtal om förvärv av Arexis, ett privatägt svenskt bioteknik- och läkemedelsföretag, för en okänd köpesumma, från 3i Group Plc, Beijer Investors, Industrifonden, InnovationsKapital och SEB Företagsinvest.

Vinge representerade Biovitrum AB.
Ansvarig delägare var Michael Wigge som biträddes av Niclas Bergström.

Relaterat

Vinge har biträtt Precise Biometrics

Vinge har biträtt Precise Biometrics AB i samband med fusionen med Fingerprint Cards AB.
27 mars 2026

Vinge har biträtt Xspray Pharma i samband med dess företrädesemission

Vinge har biträtt Xspray Pharma AB (publ) i samband med en företrädesemission om cirka 83 miljoner kronor före transaktionskostnader med en övertilldelningsemission om cirka 30 miljoner kronor.
26 mars 2026

Vinge företräder Diamyd Medical i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner om upp till 1 166 miljoner kronor

Vinge företräder Diamyd Medical Aktiebolag (”Diamyd Medical”), noterat på Nasdaq First North Growth Market, i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner som tillför Diamyd Medical cirka 1 166 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader, om samtliga teckningsoptioner utnyttjas.
25 mars 2026