Uppdrag

Biovitrum AB förvärvar läkemedelsbolaget Arexis AB

3 oktober 2005

Biovitrum, ett svenskt bioteknikföretag, har tecknat avtal om förvärv av Arexis, ett privatägt svenskt bioteknik- och läkemedelsföretag, för en okänd köpesumma, från 3i Group Plc, Beijer Investors, Industrifonden, InnovationsKapital och SEB Företagsinvest.

Vinge representerade Biovitrum AB.
Ansvarig delägare var Michael Wigge som biträddes av Niclas Bergström.

Relaterat

Vinge har biträtt Northmill Group AB i samband med dess emission av supplementärkapitalinstrument (T2)

Vinge har biträtt Northmill Group AB vid dess framgångsrika emission av T2-obligationer om 150 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 475 punkter.
11 september 2026

Vinge företräder IK Partners och Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik, ett bolag specialiserat inom kylteknik och kylservice i södra Sverige. Förvärvet stärker Francks Kylindustris position i södra Sverige och breddar koncernens erbjudande inom kylindustrin.
11 september 2026

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
10 september 2026