Uppdrag

Bilia förvärvar Hans Persson-koncernen

30 mars 2007

Bilia AB har tecknat avtal med Hans Persson Bil AB om förvärv av samtliga Hans Persson Bil AB:s rörelsedrivande dotterbolag. Hans Persson-koncernen är en av Sveriges största återförsäljare av Volvo, Ford och Renault och finns i Västerås, Köping, Sala, Hallstahammar, Arboga, Fagersta, Avesta och Hedemora. Hans Persson-koncernen omsättning uppgick under 2005 till ca 1,3 miljarder kronor. Antalet anställda är 320 personer.

Förvärvet förutsätter Konkurrensverkets godkännande.

Vinge var rådgivare åt Bilia AB och företrädare för Vinge var Magnus Pauli.

Relaterat

Vinge har biträtt Sluta Gräva vid förvärv av Stavrex

Vinge har biträtt Sluta Gräv, ett portföljbolag till Sobro, vid förvärv av Stavrex. Tillsammans bildar bolagen Nordens ledande leverantör av markskruv, med marknadens bredaste erbjudande.
18 februari 2026

Vinge biträder Stendörren vid emission av ytterligare gröna obligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av ytterligare seniora, icke-säkerställda gröna obligationer om SEK 300 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner kronor).
18 februari 2026

Vinge biträder DNB Carnegie i samband med en obligationsemission om 130 miljoner euro för att finansiera Incore Invests förvärv av CoreOrchestration

Vinge har biträtt DNB Carnegie Investment Bank AB (publ), i egenskap av sole bookrunner, i samband med en emission av seniora säkerställda obligationer om 130 miljoner euro inom en ram om 200 miljoner euro.
16 februari 2026